Či cvičiť s prázdnym žalúdkom alebo pred cvičením niečo skonzumovať, to je jedna z tých otázok, pri ktorých by ste zhodu medzi rôznymi odborníkmi hľadali ťažko. Každý má svoj argument, no faktom je, že aj cvičenie nalačno môže mať svoje prínosy.
Zástancovia tréningu nalačno hovoria, že keď cvičíte po zobudení a pred raňajkami, vaše telo bude využívať za zdroj energie tukové zásoby, vďaka čomu schudnete rýchlejšie.
Tí, ktorí sú proti tomu, zase tvrdia, že tým ohrozujete svoje svaly a mali by ste najskôr zjesť ľahší zdravý pokrm, aby ste naštartovali svoj metabolizmus pred štartom tréningu. Vďaka tomu bude tréning efektívnejší a spálite cez deň viac kalórií.
Samozrejme, na otázku, ktorá možnosť je lepšia, sa už pozreli aj vedci. Čo zistili?
Jedna štúdia z roku 2014 zistila, že sa telesná kompozícia mení bez ohľadu na to, či sa pred kardiom najete alebo nie. Stále teda aj kardio nalačno malo svoje prínosy.
O dva roky neskôr sa britskí vedci pozreli na metabolický vplyv aeróbneho cvičenia. Zistili, že oxidácia tukov bola väčšia u tých cvičencov, ktorí cvičili na prázdny žalúdok.
V roku 2020 sa zase jeden výskum potrel na vplyv vysoko intenzívneho intervalového kardia u obéznych žien a zistil, že časť žien hlásila pokles výkonnosti pri tréningu nalačno. Rozdiel v oxidácii tukov sa nezistil. Pozreli sa potom aj na vytrvalostných športovcov, u ktorých tiež neboli badateľné prínosy pri vysoko intenzívnom intervalovom tréningu nalačno.
Vedci teda ukázali, že kardio nalačno môže byť prínosom a môže mať svoje miesto vo fitness programe, ak k nemu pristupujete s rozumom. Lepšie je venovať sa cvičeniu v nižšej intenzite. Ľudia, ktorí cvičia vysoko intenzívne, by zase mohli čerpať viac prínosov, ak by si pred cvičením dodali trochu energie zo stravy. Z hľadiska spálenia posledných tukových zásob by tak kardio nalačno v nižšej alebo strednej intenzite mohlo priniesť želané výsledky.
Čítať ďalší článok:
Ako často by ste mali čistiť svoje cvičebné náčinie? Zdieľať na Facebooku