Mnohí cvičenci robia v posilňovni veci, ktoré nie len znižujú efektivitu cvičenia, ale ktoré môžu aj zvýšiť riziko poranenia. Ak sa vyhnete nasledujúcim siedmim chybám, mali by ste predísť tomu, aby sa to stalo aj vám:
Nevyužívanie správnej techniky – mnoho ľudí tlačí na pílu až príliš, keď začínajú s cvičením. Dôležité je však venovať niekoľko týždňov tomu, aby ste sa naučili základy a osvojili si správnu techniku cvikov. Znížite tým riziko poranení a zvýšite efektivitu cvičenia.
Ignorovanie slabiny alebo poranenia – ľudia, ktorí pri cvičení ignorujú slabosť alebo bolesť, si koledujú o problém. Ak vás niečo trápi, zbystrite pozornosť a neriskujte vážnejšie zranenie tým, že budete danú partiu precvičovať. Využívajte len cviky, ktoré riziko nezvýšia.
Nepodporenie tréningu kalóriami – najmä ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, často nekonzumujú dostatok kalórií, čo sa negatívne prejaví na tréningu – nebudú takí výkonní a vytrvalí, potenciálne sa im bude motať hlava – i po ňom – budú dlho unavení.
Vynechanie návštevy doktora – väčšina ľudí začne cvičiť bez toho, aby to konzultovala s doktorom. Minimálne ak máte v rodine históriu srdcových ochorení, mali by ste doktora pred začiatkom systematického tréningu navštíviť.
Strata koncentrácie – niekedy máte tréning príliš dlhý alebo vás rozptyľuje iná osoba, prípadne mobilný telefón. Ak sa však nebudete plne koncentrovať na cvičenie, neriskujete len zníženie efektivity cvičenia, ale aj zranenia.
Kopírovanie iných – ak cvičíte cviky podľa iných osôb v posilňovni, nemusíte vedieť, či cviky vykonávajú dobre, pretože nepoznáte ich cvičebnú históriu a vedomosti. Môžete si osvojiť rizikový cvik alebo zlú techniku. U niektorých cvikov nesprávna technika nemusí byť až taký veľký problém, no niektoré, ako sú mŕtve ťahy či drepy, by ste sa mali učiť s profesionálom.
Cvičenie aj napriek chorobe – pre vlastné dobro by ste si mali dať od cvičenia prestávku, ak máte symptómy ochorenia nad krkom. Nejde len o to, že by ste mohli niekoho v posilňovni nakaziť, ale nakoniec by ste aj tak mohli prerušiť cvičenie a ležať v posteli s horšími príznakmi. Niekedy aj voľno svalom prospeje.
Čítať ďalší článok:
Dvojdňoví bojovníci: Má cvičenie cez víkend rovnaké prínosy?