InstagramFacebookYoutube
Tréning

Najnebezpečnejšie praktiky, ktorým by ste sa mali pri cvičení vyhnúť

29. 5. 2023
Najnebezpečnejšie praktiky, ktorým by ste sa mali pri cvičení vyhnúť
Chodiť si zacvičiť do posilňovne by mala byť pozitívne skúsenosť, ktorá nás posilní fyzicky i duševne. Nemali by ste po tréningu skončiť v ambulancii doktora. Ak jeho nútenú návštevu nechcete riskovať, vyvarujte sa niekoľkým nebezpečným praktikám.

Mnohí cvičenci robia v posilňovni veci, ktoré nie len znižujú efektivitu cvičenia, ale ktoré môžu aj zvýšiť riziko poranenia. Ak sa vyhnete nasledujúcim siedmim chybám, mali by ste predísť tomu, aby sa to stalo aj vám:

Nevyužívanie správnej techniky – mnoho ľudí tlačí na pílu až príliš, keď začínajú s cvičením. Dôležité je však venovať niekoľko týždňov tomu, aby ste sa naučili základy a osvojili si správnu techniku cvikov. Znížite tým riziko poranení a zvýšite efektivitu cvičenia.

Článok pokračuje pod reklamou


Ignorovanie slabiny alebo poranenia – ľudia, ktorí pri cvičení ignorujú slabosť alebo bolesť, si koledujú o problém. Ak vás niečo trápi, zbystrite pozornosť a neriskujte vážnejšie zranenie tým, že budete danú partiu precvičovať. Využívajte len cviky, ktoré riziko nezvýšia.

Nepodporenie tréningu kalóriami – najmä ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, často nekonzumujú dostatok kalórií, čo sa negatívne prejaví na tréningu – nebudú takí výkonní a vytrvalí, potenciálne sa im bude motať hlava – i po ňom – budú dlho unavení.

Vynechanie návštevy doktora – väčšina ľudí začne cvičiť bez toho, aby to konzultovala s doktorom. Minimálne ak máte v rodine históriu srdcových ochorení, mali by ste doktora pred začiatkom systematického tréningu navštíviť.

Strata koncentrácie – niekedy máte tréning príliš dlhý alebo vás rozptyľuje iná osoba, prípadne mobilný telefón. Ak sa však nebudete plne koncentrovať na cvičenie, neriskujete len zníženie efektivity cvičenia, ale aj zranenia.

Kopírovanie iných – ak cvičíte cviky podľa iných osôb v posilňovni, nemusíte vedieť, či cviky vykonávajú dobre, pretože nepoznáte ich cvičebnú históriu a vedomosti. Môžete si osvojiť rizikový cvik alebo zlú techniku. U niektorých cvikov nesprávna technika nemusí byť až taký veľký problém, no niektoré, ako sú mŕtve ťahy či drepy, by ste sa mali učiť s profesionálom.

Cvičenie aj napriek chorobe – pre vlastné dobro by ste si mali dať od cvičenia prestávku, ak máte symptómy ochorenia nad krkom. Nejde len o to, že by ste mohli niekoho v posilňovni nakaziť, ale nakoniec by ste aj tak mohli prerušiť cvičenie a ležať v posteli s horšími príznakmi. Niekedy aj voľno svalom prospeje.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist