Tradične sa sójová omáčka vyrába fermentovaním pšenice a sójových bôbov využitím kvasníc. Trvá to mesiace. Novší výrobný proces je rýchlejší a cenovo efektívnejší. Využíva kyslú hydrolýzu.
Omáčka je známa pre svoju výraznú slanú chuť. Je to preto, lebo obsahuje veľa sodíka, čo už je dôvod na to, aby ste s jej príjmom boli opatrní – nadmerné množstvo tohto minerálu môže viesť k vyššiemu krvnému tlaku, srdcovocievnym ochoreniam či mŕtvici.
Anthony Crutcher z Health Digest sa však zameral na iné riziko, ktoré sa spája so sójovou omáčkou – vznik zápalov v ľudskom tele.
Tak ako všetky fermentované potraviny, aj sójová omáčka obsahuje vysoké množstvo histamínu, ktorý sa v ľudskom tele vylučuje ako reakcia na ohrozenie. Výsledkom toho je, že sa v ovplyvnenej oblasti zvýši množstvo krviniek.
Tento zápalový proces je prirodzený odozvou tela, ktoré sa tak snaží riešiť zranenia a ochorenia. A hoci sa histamín už v tele nachádza, jeho zvyšovanie príjmom z potravy podporuje danú odozvu, čo nemusí byť prínosné.
A práve sójová omáčka to na nešťastie spôsobuje, najmä u ľudí s histamínovou intoleranciou. V jednoduchosti, tráviaci systém spustí pri príjme sójovej omáčky reakciu, ktorá môže viesť k bolesti hlavy, krátkosti dychu, začervenaniu kože či tráviacim problémom.
Ešte horšie sú na tom ľudia, ktorí sú alergický na lepok alebo pšenicu. Keďže aj tá je v omáčke obsiahnutá, môže viesť k podobnej alergickej reakcii ako histamín. Pre týchto ľudí je teda využívanie sójovej omáčky neodporúčané.
Čítať ďalší článok:
Ktorý cvik je lepší pre rast chrbta, zhyby alebo sťahovanie hornej kladky?