InstagramFacebookYoutube
Výživa

Spôsobuje sójová omáčka v ľudskom tele zápaly?

22. 9. 2023
Spôsobuje sójová omáčka v ľudskom tele zápaly?
Sójová omáčka je najpopulárnejšia v Ázii, no svoje miesto má aj u nás. Mohol by však jej príjem byť dôvodom na obavy zo zdravotného hľadiska?

Tradične sa sójová omáčka vyrába fermentovaním pšenice a sójových bôbov využitím kvasníc. Trvá to mesiace. Novší výrobný proces je rýchlejší a cenovo efektívnejší. Využíva kyslú hydrolýzu.

Omáčka je známa pre svoju výraznú slanú chuť. Je to preto, lebo obsahuje veľa sodíka, čo už je dôvod na to, aby ste s jej príjmom boli opatrní – nadmerné množstvo tohto minerálu môže viesť k vyššiemu krvnému tlaku, srdcovocievnym ochoreniam či mŕtvici.

Článok pokračuje pod reklamou


Anthony Crutcher z Health Digest sa však zameral na iné riziko, ktoré sa spája so sójovou omáčkou – vznik zápalov v ľudskom tele.

Tak ako všetky fermentované potraviny, aj sójová omáčka obsahuje vysoké množstvo histamínu, ktorý sa v ľudskom tele vylučuje ako reakcia na ohrozenie. Výsledkom toho je, že sa v ovplyvnenej oblasti zvýši množstvo krviniek.

Tento zápalový proces je prirodzený odozvou tela, ktoré sa tak snaží riešiť zranenia a ochorenia. A hoci sa histamín už v tele nachádza, jeho zvyšovanie príjmom z potravy podporuje danú odozvu, čo nemusí byť prínosné.

A práve sójová omáčka to na nešťastie spôsobuje, najmä u ľudí s histamínovou intoleranciou. V jednoduchosti, tráviaci systém spustí pri príjme sójovej omáčky reakciu, ktorá môže viesť k bolesti hlavy, krátkosti dychu, začervenaniu kože či tráviacim problémom.

Ešte horšie sú na tom ľudia, ktorí sú alergický na lepok alebo pšenicu. Keďže aj tá je v omáčke obsiahnutá, môže viesť k podobnej alergickej reakcii ako histamín. Pre týchto ľudí je teda využívanie sójovej omáčky neodporúčané.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist