InstagramFacebookYoutube
Výživa

Toto sú najväčšie prínosy kvercetínu. Aké sú jeho najlepšie zdroje?

03. novembra 2023
Toto sú najväčšie prínosy kvercetínu. Aké sú jeho najlepšie zdroje?
Kvercetín je živina, ktorej sa nevenuje veľká pozornosť. Je to však cenná živina z pohľadu fyzického i duševného zdravia.

Ide o flavonol, čo je druh flavonoidu, ktorý nájdeme v jedlách bohatých na antioxidanty. Flavonoidy vo všeobecnosti bojujú proti voľným radikálom v našom tele, ktoré spôsobujú poškodenia buniek. Dobrou správou je, že kvercetín je pomerne ľahké získať zo stravy. Ešte pred uvedením jeho zdrojov sa však venujme jeho prínosom.

Prínosy kvercetínu

Redukuje zápaly – výskumy ukázali, že kvercetín znižoval ukazovatele zápalov v ľudských bunkách. A zníženie zápalov vedie aj k zníženiu niekoľkých chronických ochorení, vrátane cukrovky či rakoviny.

Článok pokračuje pod reklamou


Znižuje riziko srdcovocievnych problémov – okrem boja proti zápalom, sa riziko srdcovocievnych ochorení znižuje vďaka kvercetínu aj tým, že obmedzuje budovanie povlaku v cievach, ktorý zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Flavonoidy tiež pomáhajú znižovať cholesterol a krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom.

Predchádza demencii – jeho antioxidačné vlastnosti by mohli chráni pred demenciou, Alzhemierovou chorobou a inými poruchami mozgu. Preukázateľne sa to potvrdilo vo výskumoch s využitím myší.

Mohol by znižovať prejavy alergie – kvercetín pomáha obmedzovať vyplavovanie histamínu imunitnými bunkami, vďaka čomu nie sú prejavy alergie také silné. Tiež by sa mohli utlmiť symptómy koronavírusu. V oboch prípadoch je potrebná dodatočná výskumná práca na potvrdení.

Chráni pred rakovinou – flavonoidy vo všeobecnosti boli spojené s nižším rizikom niektorých druhov rakoviny, najmä rakoviny prostaty a pľúc. Kvercetín tiež pomáha liečiť prostatitídy.

Najlepšie zdroje kvercetínu

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie zdroje kvercetínu nájdeme v zelenine, najmä listovej a cesnakovitej, a ovocí s konzumovateľnou šupkou, ktorú by ste mali jesť, pretože práve v nej je zastúpené najväčšie množstvo tejto látky a iných cenných živín.

Konkrétne ide o cibuľu, cesnak, petržlen, brokolica, kel, jablká, čerešne, hrozno, čučoriedky, černice, ale aj citrusové ovocie, šalviu či dokonca olivový olej, čaj a červené víno.

Samozrejme, doplniť si kvercetín môžete aj pomocou doplnku výživy. Vždy by ste sa však mali najskôr – v ideálnom svete – poradiť s doktorom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist