CLA je označenie konjugovanej linolovej kyseliny. V prírode ju nájdeme v mäsa a mliečnych produktoch, ale jej obsah je relatívne malý, a preto ju zo stravy prijímame vo veľmi malom množstve. Otázkou, či skutočne pomáha k spaľovaniu tukov, sa zaoberal Brad Schoenfeld z Fitness Rx.
„Množstvo živočíšnych štúdií ukázalo, že suplementy s CLA pomáhajú urýchliť stratu tuku. Je zaujímavé, že tieto štúdie vo všeobecnosti odhalili malú alebo žiadnu zmenu v telesnej hmotnosti. Namiesto toho došlo k významnej zmene v kompozícii tela živočícha, ktorý mal viac svalov a menej tukov – to je veľmi povzbudivé zistenie v prospech suplementácie s CLA,“ poznamenal.
Hoci presný mechanizmus účinku nie je známy, zdá sa, že CLA podporuje enzýmy páliace tuky a znižuje aktivitu enzýmov, ktoré podporujú uchovávanie tukov. Nanešťastie, menej povzbudivé sú štúdie na ľuďoch.
„Hoci profily lipidov sa o čosi zlepšili pri suplementácii CLA, väčšina ľudí pocítila len malé alebo žiadne prínosy z pohľadu telesnej kompozície. Prečo ten rozdiel medzi zvieratami a ľuďmi? Uvedomme si, že metabolizmus hlodavcov je približne sedemkrát rýchlejší ako ten u ľudí, čo znamená, že výsledky spaľovačov tukov sú zväčšené zhruba sedemnásobne,“ skonštatoval Schoenfeld.
Nájdu sa však aj štúdie, ktoré naznačujú, že z príjmu CLA by mohli ťažiť ľudia, ktorých trápi obezita. Tí môžu byť vo väčšej miere vystavený génu PPAR-gama, ktorý CLA pomáha neutralizovať a podporovať tak spaľovanie tukov. Chudší ľudia však tento problém nemajú, a tak také výsledky nedosiahnu.
Schoenfeld na záver konštatuje, že vzhľadom na cenu CLA doplnkov výživy a ich prínos, by ich využívanie neodporúčal. V budúcnosti by sa však podľa neho mohli vyvinúť nové izoméry CLA, ktoré by mohli byť pri chudnutí efektívnejšie.
Čítať ďalší článok:
Ako prerušovaná hladovka vplýva na vašu chuť do jedla a chudnutie? Zdieľať na Facebooku