InstagramFacebookYoutube
Výživa

Plusy a mínusy diéty bohatej na bielkoviny

24. 9. 2024
Plusy a mínusy diéty bohatej na bielkoviny
Konzumácia bielkovín je pre nás dôležitá, pretože pomáhajú budovať svaly, urýchľovať zotavovanie po intenzívnych tréningoch či udržovať zdravú hmotnosť. Dáva teda zmysel ich príjem v strave zvýšiť. Aké plusy a mínusy to so sebou prináša? Na to sa zamerala Erica Sweeneyová z Men’s Health.

Túžba po chudnutí a budovaní krajšieho tela nás vedie k tomu, že si vyberáme špecifické formy diéty. Tí, čo pravidelne cvičia, sa bežne spoliehajú na vyšší príjem bielkovín. Tie sú dôležité aj pre zdravie tela, hoci to často zostáva v úzadí.

Dospelý človek by mal prijať 0,8 gramu bielkovín na každý kilogram svojej hmotnosti denne. Konzumácia nad túto hranicu sa už spája s vysokobielkovinovou diétou. Aké sú jej prínosy a nevýhody?

Článok pokračuje pod reklamou


Aké sú výhody diéty bohatej na bielkoviny?

Bielkoviny preukázateľne pomáhajú s chudnutím, pretože vás nasýtia na dlhší čas. Jedna štúdia dokonca ukázala, že ženy, ktoré zvýšili podiel bielkovín v strave z 13 na 30 percent, jedávali v priemere o 400 kalórii denne menej ako predtým.

Zároveň sú bielkoviny dôležité pre budovanie a udržovanie svalovej hmoty. Taktiež pomáhajú k budovaniu svalovej sily. Preto sú dôležité pre každého, kto sa venuje kulturistike alebo vzpieraniu.

Okrem toho, bielkoviny majú potenciálny vplyv na podporu metabolizmus. Tiež by mohli znižovať krvný tlak a podporovať zdravie kostí.

Môžete to s príjmom bielkovín prehnať?

Väčšina zdravých ľudí sa nemusí obávať o to, že by to prijímali príliš veľa bielkovín. Ak však máte zdravotné problémy, napríklad týkajúce sa obličiek, mali by ste si na príjem bielkovín dať pozor. Oficiálne nie je stanovené, koľko ich už je priveľa, keďže tolerancia človeka je individuálna. Viac ako 2 gramy bielkovín na kilogram hmotnosti však už nemajú taký veľký prínos, takže tam by mohla byť tá pomyselná hranica.

Aké sú mínusy diéty bohatej na bielkoviny?

Ak sa zameriate na bielkoviny, mohli by ste zanedbať príjem ostatných dôležitých živín. Vlákninu nájdete len v rastlinných jedlách, ktoré sú často v úzadí živočíšnych jedál, ktoré obsahujú viac bielkovín.

Zároveň, vyšší príjem bielkovín počas dlhého časového obdobia môže zaťažovať obličky, hlavne, ak máte vyššie riziko na problémy s týmto orgánom. Preto si musíte byť istí, že pijete dostatok tekutín, aby ste efektívnejšie vyplavovali odpadné látky vznikajúce pri rozklade bielkovín.

Ako pridať viac bielkovín do stravy a ako ich načasovať?

Bielkoviny môžete získavať zo živočíšnych i rastlinných zdrojov. Najkvalitnejšími živočíšnymi zdrojmi sú netučné mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. V rastlinných typicky až tak veľa bielkovín nenájdeme, no výnimkami sú strukoviny, orechy či semená.

Bielkoviny by mali tvoriť významnú časť každého pokrmu, ktorý cez deň zjete. Netreba sa koncentrovať na špecifické časy, ale treba ich vo významnom množstve prijať aspoň s troma hlavnými jedlami – raňajkami, obedom a večerou. Ak sa venujete cvičeniu, do hodina od skončenia tréningu by ste ich mali tiež skonzumovať o väčšom množstve pre zaistenie regenerácie a proteínovej syntézy.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist