Prečo je chudnutie po 50-ke pomalšie?
Chudnutie v akomkoľvek veku môže byť výzvou, ale v pokročilom je ťažšie pre špecifické prekážky, s ktorými sa ľudia stretávajú. V prvom rade ide o pomalší metabolizmus. Ten je pritom dôležité pre chudnutie, takže ho chceme mať čo najrýchlejší, aby sme pálili viac tukov v pokojovom štádiu. Čím sme starší, tým je pomalší a tým ťažšie sa nám dosahuje kalorický deficit.Okrem toho dochádza k ďalšiemu biologickému procesu súvisiacemu so starnutím, ktorý spomaľovanie metabolizmu podporuje – k strate svalovej hmoty. Tá sa zároveň mení na podkožný tuk, čo tiež nie je vítané, keď chcete chudnúť. Ďalšími dôvodmi sú hormonálne zmeny, ktoré sa týkajú oboch pohlaví, hoci každého inak. Tiež dochádza k zmenšeniu fyzickej aktivity a potenciálnemu nárastu chronických zdravotných problémov, ktoré obmedzujú možnosti tréningu.
Tipy, ako chudnutie po 50-ke urýchliť
Buďte aktívnejší cez celý deň – sedaví spôsob života vám k chudnutiu veru nepomôže a môže viesť k obezite a srdcovocievnym ochoreniam. Zostaňte aktívni počas celého dňa tým, že si každú hodinu dáte 15 minútové prestávky od sedenia.Prioritou by mal byť silový tréning – základom by pre vás malo udržať si čo najviac svalovej hmoty. K tomu vám pomôže, keď sa budete venovať posilňovaniu aspoň dva- až trikrát týždenne.
Kvalitne sa vyspite – spánok je dôležité pre celkové zdravie a optimálne fungovanie tela. Má pritom vplyv aj na manažment hmotnosti a chudnutie, pretože reguluje hormóny a chuť do jedla. Nedostatok spánku tiež vedie k väčšej pasivite.
Obmedzte príjem cukru – cukor zo spracovaných jedál a sladených nápojov vám poskytuje len prázdne kalórie, ktoré zvyšujú kalorický príjem bez pozitívneho vplyvu na vaše zdravie. Viac cukru tiež zvyšuje riziko prejedania.
Jedzte viac bielkovín, ovocia a zeleniny – je potrebné podporiť uchovávanie svalovej hmoty a k tomu vám pomôže aj dostatočný príjem bielkovín. Treba však konzumovať aj viac ovocia a zeleniny, ktoré vám dodajú cenné živiny, ktoré podporujú zdravie i zdravú hmotnosť. Vypichnúť treba vlákninu, ktorá zlepšuje trávenie a nasýti vás na dlhší čas. Obsahujú ju aj celozrnné produkty.
Nájdite si spoločnosť – trénujte s niekým iným, aby ste sa držali navzájom na tej správnej dráhe. Bude vás to motivovať k väčšej tréningovej disciplíne, ktorá je základom úspechu.
Obmedzte stres – stres sa spája s nárastom chute do jedla a s vyššom konzumáciou jedál. Zároveň, stresový hormón kortizol obmedzuje procesy vedúce k budovaniu svalov i spaľovanie tukov.
Pripravte si zdravé občerstvenie a suplementy – čím ste starší, tým viac niektorých živín potrebujete prijímať zo stravy. Príkladom je vitamín B12 či folát. Konzumujte preto ako desiatu a olovrant niečo zdravé, ako sú orechy, aby ste si tieto živiny doplnili.
Jedzte zmysluplne – nejedzte pri sledovaní televízie, hraní hier či spoločenskej konverzácii. Zvyšuje to pravdepodobnosť prejedania.
Najmite si experta – nie je hanbou priznať si, že potrebujete pomoc. Expert vás nasmeruje tým správnym smerom a vy nebudete strácať čas ani energiu, či riskovať zranenie.
Čítať ďalší článok:
Plusy a mínusy diéty bohatej na bielkoviny Zdieľať na Facebooku