InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Môže chronická bolesť súvisieť s vašou diétou?

1. novembra 2024
Môže chronická bolesť súvisieť s vašou diétou?
Hovorí sa, že ste tým, čo jete. Akú úlohu však hrá výživa pri chronickej bolesti a jej manažovaní? Pozrela sa na to Lauryn Higginsová z magazínu Shape.

Vyvážená výživa vám dodáva potrebné makroživiny, vitamíny a minerály na to, aby vaše telo fungovalo optimálne. Ak ju nemáte vyváženú, nemusí sa to prejaviť len výkyvmi energie, náladovosťou, oslabeným imunitným systémom či priberaním.

Chronická bolesť postihuje zhruba každého piateho dospelého človeka a výskumy ukázali, že strava môže mať vplyv na to, v akej miere ju budeme pociťovať.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako vplýva diéta na bolesť?

Výskumy ukázali, že ľudia s chronickou bolesťou majú vyššiu hladinu malých proteínov cytokínov, ktoré sú dôležité pre kontrolu rastu a aktivity imunitných buniek a krviniek. Keď je ich hladina vysoká, imunitná odozva organizmu je vyššia, čo môže viesť k zápalom a bolesti.

Určité ingrediencie v strave pritom môžu ovplyvňovať mieru zápalov v tele a tým pádom aj bolestí. Spracované jedlá, cukor, trans tuky a nadmerný príjem omega-6 mastných kyselín sú spojené s podporou zápalov a zvyšovania bolesti. Tá môže byť zvýraznené aj údenými a smaženými jedlami, ako aj jedlami, na ktoré je jedinec alergický či citlivý.

Niektoré jedlá zase prejavy bolesti znižujú a tu buď znížením zápalov, alebo stimuláciou endorfínov, ktoré sú prírodnými liekmi proti bolesti.

A na bolesti vplýva aj nadmerný príjem kalórií, ktorý vedie k priberaniu a to zase zvyšuje tlak na kĺby.

Ako upraviť diétu, aby obmedzila chronickú bolesť?

Ak chcete diétou obmedziť chronickú bolesť, prvým krokom by malo byť vyhýbanie sa jedlám, ktoré sú spojené so zápalmi. Snažte sa ich z diéty vyraďovať postupne a hľadajte zdravšie alternatívy, čo vám s prechodom pomôže.

Následne by ste sa mali uistiť, že v strave máte dostatok jedál, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Top voľbami sú rajčiny, čučoriedky, jahody, špenát, brokolica, višne, kapusta, paprika, cibuľa, granátové jablko, kel, sladké zemiaky, celozrnné produkty, tučné ryby či celozrnné produkty.

Prínosom pri dopĺňajú dôležitých živín môžu byť aj doplnky výživy. Zamerať by ste sa mali v tomto smere na vitamíny C a D, kurkumin a melatonín. Prínosom môžu byť aj extrakt zo zázvoru, ginseng či omega-3 mastné kyseliny. O suplementácii mali ste sa mali poradiť s vašim lekárom, hlavne, ak užívate nejaké lieky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist