Na prvý pohľad sa vykonávanie kľukov zdá ľahké, ale napriek tomu mnoho ľudí robí chyby v technike cvičenie. Tá však nie je jediná, ktorá vás privedie k lepším výsledkom. Pomôcť vám môžu aj tieto tipy:
Využívajte pevnú podlahu – šmykľavá podlaha, na ktorej máte problém udržať na mieste svoje ruky, ovplyvňuje nie len váš výkon, ale môže viesť k poraneniu. Uistite sa teda, že podlaha, na ktorej kľuky cvičíte, je pevná, suchá a udrží vaše končatiny počas cvičenia na mieste.
Aplikujte trik s tlačením – hoci pri cvičení kľukov dochádza k pohybom tela a nie podlahy, v hlave si predstavujte, že je to naopak – vy tlačíte podlahu od seba a netlačíte seba od podlahy. Všetko je prepojené s vaším mozgom a aj takáto drobnosť dokáže viesť k vytvoreniu lepšieho svalového napätie v tele, vďaka čomu dochádza k lepšej svalovej stimulácii.
Koncentrujte sa na stred tela – spevniť stred tela počas cvičenia kľukov je veľmi dôležité, aby ste si ochránili chrbát a vytvorili správne držanie tela pre kľuky. V praxi to znamená, že napnete svaly brucha, chrbta a panvovej oblasti.
Napnite sedacie svaly – váš zadok tvoria tri svaly – gluteus maximus, gluteus mediu a gluteus minimus. Všetky tri pomáhajú s pohybom zadku. Je dôležité ich napnúť počas kľukov, aby ste vytvorili optimálne držanie tela a znížili riziko bolestí krížov na minimum.
Zarovnajte správne lakte s ramenami – uistite sa, že vaše ruky a lakte sú zarovnané s ramenami tak, aby ste nemali ruky od seba príliš ďaleko a uhol medzi telom a nadlaktím nebol väčší ako 45 stupňov. Je lepšie z biomechanického hľadiska i z hľadiska stimulácie predmetných svalov, aby boli lakte bližšie k telu ako ďalej od neho.
Čítať ďalší článok:
Tieto 4 veci svedčia o tom, že máte zdravý metabolizmus Zdieľať na Facebooku