InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Neignorujte znaky toho, že vás trápi hormonálna nerovnováha

Autorka: Lucka  /   5. 4. 2025
Neignorujte znaky toho, že vás trápi hormonálna nerovnováha
Zdravie ženy môže ovplyvňovať aj hormonálna nerovnováha. Ktoré symptómy vám našepkávajú, že sa týka aj vás, a ako to riešiť? Tomu sa venovala Tasha Stevensová zo Strong Fitness.

Ženy majú unikátny 28-dňový menštruačný cyklus, ktorý ovplyvňuje náladu, energiu, metabolizmus, výživové potreby, produktivitu, libido a dokonca aj tréningy. Keď sú hormóny vyrovnané, tak sa cítite dobre. Chudnutie nie je také náročné, máte dostatok energie a máte silné sebavedomie. Ktoré prejavy hormonálnej nerovnováhy by ste nemali podceňovať?

Dominantnosť estrogénu

Je to esenciálny a mocný hormón, ale ak ho máte príliš veľa, môže viesť k bolestiam pri menštruácii a komplikovaniu chudnutia. Znakmi, že u vás dominuje sú: tmavočervená až purpurová farba krvi pri menštruácii, priberanie alebo problémy so chudnutím v oblastiach bokov, rúk a stehien, intenzívnejšie kŕče a bolesť počas menštruácie. Pomôcť by vám mohol pohár vody s citrónovou šťavou a štipkou soli každé ráno, viac krížovej zeleniny a pravidelné posilňovanie.

Článok pokračuje pod reklamou


Nízka hladina progesterónu

Nie je to len hormón plodnosti. Ženy ho potrebujú k navýšeniu oxidácie tukov, zníženiu úzkostí a pomoci s vyrovnávaním estrogénu. príznakmi nízkej hladiny sú výtoky hnedej alebo hrdzavej farby pred alebo po menštruácii, opuch prsníkov, migrény, postmenštruačný syndróm, úzkosť, depresie. Riešením je zvýšenie príjmu horčíka cez jedlá, ako sú tmavá čokoláda, špenát, mandle či banány či zvýšenie príjmu vitamínu D, ktorý získavame najlepšie zo slnka alebo suplementov, a zlepšenie lymfatickej drenáže odrazmi alebo cvičením.

Vysoká hladina kortizolu

Kortizol je stresový hormón, takže je logické, že ho nechcete mať vysoký. Väčšina z nás je tak zahltená životnými povinnosťami, že si možno ani neuvedomujeme, že ho máme zvýšený. Prejaviť sa to môže problematickým chudnutím v oblasti brucha, chronickou únavou, poruchami spánku a tráviacimi komplikáciami. Dôležité v tejto situácii je stabilizovať hladinu krvného cukru pravidelným jedením každá 3-4 hodiny, zvýšiť príjem bielkovín a vyhýbať sa modrému svetlu 30 minút pred spaním a 10 minút po zobudení. Samozrejme, prospešné sú ja nástroje na manažment stresu.

Nízka hladina estrogénu

Nízka hladina estrogénu je u žien spájaná s obdobím perimenopauzy a menopauzy, ale čoraz častejšie sa vyskytuje aj u mladších žien z dôvodu chronického stresu. Prejavmi sú veľmi ľahké menštruácie s ružovkastou krvou, závaly tepla, nočné potenie a rednúce vlasy. Riešením je pridať viac jedál s vitamínom E, ako sú slnečnicové semená, mandle, mango a jesť viac jedál s fytoestrogénmi, ako sú bôb, ľanové semená či broskyne. Ak cvičíte intenzívne, mali by ste intenzitu tréningu znížiť a snažiť sa redukovať stres pilatesom, jogou či dychovými cvičeniami.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist