Silový tréning zohráva veľkú úlohu v odvrátení vplyvu starnutia tým, že bojuje proti prirodzenému úbytku svalovej hmoty, sily a hustoty kostí. Pravidelné posilňovanie so sebou prináša štyri hlavné prínosy, ktorými poráža beh, cyklistiku či iné formy kardia. Poukázala na ne Debra Atkinsonová z Prime Women.
Predchádza strate svalov – len málo vecí vedie ku krehkosti v pokročilom veku a urýchleniu starnutia, ako strata svalovej hmoty. K tej začne dochádzať už po 30. roku života. Dá sa s ňou však niečo robiť. Dôležité je viesť aktívny život s dostatkom bielkovín a venovať sa najmä posilňovaniu aspoň párkrát do týždňa.
Podporuje náladu a duševné zdravie – ženy majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť depresie a úzkosti ako muži. Oboje pritom môže ovplyvniť riziko demencie. Dobrou správou je, že posilňovanie je prospešné aj pre emočné i mentálne zdravie. Zlepšuje náladu, obmedzuje symptómy depresie a úzkosti. podporuje aj kreativitu či produktivitu.
Urýchľuje pálenie tukov – silový tréning podporuje zlepšenie telesnej kompozície rýchlejšie a na dlhšie obdobie, ako kardiovaskulárny tréning. Kardio by malo byť súčasťou vášho tréningového režimu, ale priorita by mala spočívať v tom silovom. Ten vám síce nespáli počas tréningovej jednoty toľko kalórií, ale buduje svaly, ktoré následne zrýchľujú metabolizmus.
Znižuje riziko smrti a rakoviny – starší ľudia, ktorí sa venujú posilňovaniu dvakrát do týždňa, majú o 46 percent nižšiu pravdepodobnosť, že zomrú z akéhokoľvek dôvody ako tí, čo sa posilňovaniu nevenujú. Znižuje riziko srdcovocievnych ochorení i rakoviny. Tí, čo sa silovému tréningu venujú, majú tiež tendenciu žiť zdravšie, čím si predlžujú život.
Čítať ďalší článok:
6 nápojov, ktoré vám posilnia imunitu a znížia riziko choroby