Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 22. 07. 2019

Tri zaužívané mýty o tréningu rúk a ramien

ikonka
Mnoho ľudí robí veci, o ktorých sa vo všeobecnosti často tvrdí, že sú správne, bez toho, aby si fakty overili. A taký je aj prípad nasledujúcich troch zaužívaných mýtov o tréningu rúk a ramien, ktoré dnes uvedieme na pravú mieru.

1. Veľký biceps je kľúčom k veľkej ruke

Toto je nepopierateľné. Ak chce mladý muž zlepšiť svoju postavu, tak sa okrem hrudníka určite bude sústrediť predovšetkým na biceps. Bude totiž chcieť zväčšiť svoje ruky a neuvedomujúc si, že väčšiu časť ich hmoty tvorí triceps, bude pomaly do bezvedomia robiť cviky pre biceps. Je pravda, že napnúť pekný veľký biceps je pekné, no ak chcete pristúpiť k rozvoju vašej ruky seriózne, musíte trénovať viac váš triceps. Ak teda chcete veľké ruky, nezatracujte bicepsy, no zamerajte sa aj na cviky, ktoré zvýšia veľkosť vášho tricepsu.

2. Bicepsové zdvihy sú jediné cviky pre hmotu bicepsu

S tréningom bicepsov zase súvisí jeden mýt týkajúci sa výberu cvikov. So snahou zväčšiť tento sval mnohí využívajú len špecializované cviky pre biceps, tzv. bicepsové zdvihy. Či už sa jedná o jednoručky, veľkú činku, variácie koncentrované či kladivové, stále ide o izolované cviky. Neprestávajte ich robiť, pretože ide o dobré cviky. Rozvíjajú vršok bicepsu a pridávajú hmotu. Veľkou pomocou pri raste sily a hmoty bicepsov sú však viackĺbové ťahové cviky zameraná primárne na chrbát, ako zhyby, sťahovanie kladky, veslovanie či príťahy veľkej činky v predklone. Tie zapoja biceps do akcie tak, ako bol predurčený pre bežný život. Navyše, pri týchto cvikoch budete pohybovať značne väčšou váhou. Na to, aby boli pre vás čo najefektívnejšie z hľadiska rozvoja bicepsu, je dôležité dodržovať celý rozsah pohybu týchto cvikov.

3. Tlaky s veľkou činkou sú zle pre ramená

Možno ste už o tom počuli. Hovorí sa, že tlaky na ramená s veľkou činkou sú pre vaše ramená zlé. Nie je to tak úplne klamstvo. Ak máte určite predispozície, skutočne by ste mali byť pri nich opatrný a po konzultácii so špecialistom sa rozhodnúť, či ich budete cvičiť alebo sa im vyhnete. Vo väčšine prípadov však pri správnej technike naopak pomôžu prechádzať zraneniam a spevnia vaše ramena. Dôležité však je podotknúť, že pri správnej technike je horná časť rúk rovnobežná s podlahou a predlaktie zviera s nadlaktím 90-stupový uhol. A práve toto mnoho ľudí, aj skúsených, nedodržiava a lakte dávajú nižšie. Vo vrchnej pozícii je zase dôležité nechať ruky mierne pokrčené. Ak ich úplne vystriete, vtedy sa dostávate do zraniteľnej pozície. Veľa zranení však nastáva vtedy, keď sa cvičiaci snaží činku zdvihnúť alebo dať dole. Aj vtedy musíte postupovať sústredene a opatrne.

Článok bol pôvodne vydaný: 14.11.2013.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist