Ak do toho skončíte oboma nohami, môžete čoskoro zistiť, aké je to zmena dramatická. Dôležité je vypestovať si návyk, ale ešte dôležitejšie je, aby bol správny. Preto vám prinášame tieto štyri ciele, ktoré by mal mať každý začiatočník.
1. ZVYKNÚŤ SI NA CVIČENIE
Pre začiatočníkov ide o najťažšiu vec. Len málokto sa môže pochváliť hladkým prechodom z ničnerobenia k pravidelnému cvičeniu. Ak ste zvyknutý na to, že po škole alebo práci prídete domov a zvyšok dňa oddychujete, budete si ťažko zvykať na to, že poobede musíte ešte hodinu času venovať cvičeniu. To by mal byť prvý cieľ – zvyknúť si na to. Ľahšie to dosiahnete, ak začnete postupne – menej času, menej sérií, ľahšie váhy. Treba si však dať aj záväzok, že to mesiac vydržíte. Tak sa totiž budujú zvyky.
2. ZLEPŠIŤ SI FLEXIBILITU A KOORDINÁCIU
Možno sa to zdá zbytočné, ale každý začiatočník by sa mal snažiť o zlepšenie pružnosti svojich svalov, aby tak zlepšil svoje výkony v posilňovni a obmedzil zranenia. Koordinácia je tiež dôležité, pretože si ju vyžadujú viaceré cviky, vrátane drepov či výpadov.
3. OSVOJIŤ SI CVIČENIE S VLASTNÝM TELOM
Keď začínate, najlepšie by bolo osvojiť si najskôr cviky s vlastnou váhou tela – drepy, kľuky, zhyby, skracovačky. Ak ich zvládnete, potom môžete ísť na cviky s činkami. Samozrejme, cieľom by malo byť aj och osvojenie. A to zahŕňa aj ich technicky správne prevedenie.
4. VZDELÁVAŤ SA
Ak to budete s cvičením myslieť vážne, tak si za cieľ musíte dať hneď od začiatku, že sa budete neustále vzdelávať. Treba čítať knihy, časopisy a weby, ktoré sa týkajú cvičenia a zdravého životného štýlu. Takisto sa môžete pripojiť do rôznych diskusných fór, kde sa môžete informovať a debatovať. Treba sa naučiť metodické základy, zostavovať si tréningy i jedálniček. Neustále sa budete učiť niečo nové, a to vám pomôže zvýšiť význam cvičenia vo vašom živote.
Letný režim, pôvodne z 05.05.2014.
Čítať ďalší článok:
Staňte sa pánom svojej motivácie Zdieľať na Facebooku