Antioxidanty sú chemikálie, ktoré sú rastlinného i syntetického pôvodu. Ich hlavnou doménou je ochrana pred poškodením buniek a spomaľovanie procesu ich poškodenia. Prírodné formy nájdeme hlavne v ovocí a zelenine, či niektorých morských plodoch.
Poznáme vo svete nespočetné množstvo antioxidačných zložiek, ale medzi tie najbežnejšie patria vitamín A, vitamín C, vitamín E, betakarotén a lykopén. Pre tých pohodlnejších sú dostupné aj vo forme doplnku výživy.
Na čo slúžia antioxidanty?
Už sme o nich čosi naznačil. Antioxidanty sú jednou z prvých zbraní, po ktorých siahne telo v snahe ochrániť sa pred voľnými radikálmi. Tie dokážu rozštiepiť zdravé atómy, čím dochádza k poškodzovaniu buniek. Antioxidanty im však elektróny darujú a tým chránia bunky. Taktiež však pomáhajú opraviť už poškodené bunky.Nie je však všetko zlato, čo sa blyští. Niekto antioxidantov pripisuje až zázračné schopnosti, no v skutočnosti štúdie ukazujú, že nadmerná konzumácia môže aj škodiť. Napríklad príliš veľa betakaroténu zvyšuje riziku rakoviny pľúc u fajčiarov.
Ďalej vedci upozorňujú, že ani voľné radikály nie sú až také zlé. Napriek tomu, že pred nimi telo treba chrániť, v určitej miere sú užitočné, pretože zasahujú aj rakovinové bunky či baktérie. Nadmerný príjem antioxidanov by tak tieto účinky mohol utlmovať.
Kde nájdeme antioxidanty?
Vo všeobecnosti najviac antioxidantov nájdeme v ovocí a zelenine. Dobrým zdrojom sú aj zrná či niektoré morské plody. Nižšie vám ponúkame prehľad tých najdôležitejších.Vitamín A:
sladké zemiaky, brokolica, mrkva, kel, melón, sušené slivky, šalát, marhule
Vitamín C:
citrusové ovocie, paprika, paradajky, jahody, zelená listová zelenina
Vitamín E:
orechy, celé zrná, zelenina, zeleninový olej, pečeňový olej
Betakarotén:
mrkva, sladké zemiaky, tekvica
Selén:
ryby, mäkkýše, červené mäso, zrná, vajcia, cesnak, mlieko
Flavonoidy:
sója, červené víno, čaj, brusnice, čučoriedky, granátové jablko
Lignan:
ľanové semená, jačmeň, žito, ovos
Letný režim, pôvodne z 23.05.2014.
Čítať ďalší článok:
Týždeň bez cvičenia – prečo je potrebný? Zdieľať na Facebooku