Či už budete po dosiahnutí cieľa pokračovať v rovnakej snahe alebo si urobíte udržiavací tréning, jeho zaradenie nadväzujúce hneď po skončení predošlého obdobia nemusí byť najrozumnejšia vec. Omnoho lepšie bude to, čoho sa veľa cvičencov stráni – zobrať si týždeň voľno!
Tak ako vy si potrebujete oddýchnuť od roboty, tak ako si človek vie užívať týždeň dovolenky, kde načerpá nove sily a vráti sa domov znovuzrodený, tak takú dovolenku potrebujú aj naše svaly. Potrebujú týždeň ničnerobenia, aby mali chuť znova pracovať naplno v ďalších mesiacoch.
Zobrať si týždeň voľna sa môže zdať niekomu ako ľahká vec, ale väčšina posilňovaním posadnutých ľudí s tým má pomerne veľký problém. Hlavne po mentálnej stránke je to ťažšie urobiť, ako len hovoriť, pretože existujú rôzne strachy – vypadnem z tempa, priberiem, prídem o silu, obmedzím pokroky... Realita však je, že taká týždňová prestávka od cvičenia môže byť užitočnejšia a môže vám ciele dosiahnuť rýchlejšie.
Iste viete, že v posilňovni musíte odviesť dostatočne intenzívnu prácu, aby ste stimulovali svaly, no ich rast nastáva počas oddychu. Po dlhšom období niekoľkých mesiacov sú svaly tak využívané, že už regenerujú čoraz horšie, a práve preto potrebujú niekoľko dní v rade, aby sa opäť zotavili na 100 %.
Taký týždeň voľna však neslúži len na to. Bez činiek a bez kardia dáte možnosť zotaviť sa naplno aj nervovému systému, imunitnému systému a kĺbom, ktoré trpia hlavne pri ťažších cvikoch a aktivitách ako je beh. Tiež to nakoniec pomôže aj vašej mysli a uvidíte, že sa budete opäť na cvičenie tešiť.
Takáto pauza by sa mala plánovať po každej fáze vašej prípravy, najlepšie každé tri mesiace. Nezabúdajte počas nej aj na správnu výživu a dostatok bielkovín, aby sa telo čo najlepšie pripravilo na ďalšie obdobie tvrdého tréningu. Nezabudnite doňho vstúpiť aspoň jedným týždňom ľahšieho cvičenia, aby si telo opäť zvyklo na záťaž.
Letný režim, pôvodne z 09.06.2014.
Čítať ďalší článok:
15 znalostí budovania svalov, ktoré musíte poznať Zdieľať na Facebooku