InstagramFacebookYoutube
Tréning

Aký rozdiel robí zmena úchopu pri rozvoji hrudníka?

28. januára 2016
Aký rozdiel robí zmena úchopu pri rozvoji hrudníka?
Neustále môžete v posilňovni spozorovať človeka, ktorý pri cvičení tlakov na lavičke s veľkou činkou pravidelne mení šírku svojho úchopu. Už Arnold Schwarzenegger hovoril, že tým dosiahnete lepší rozvoj prsných svalov. Je to mu tak aj v skutočnosti?

Jedna skupina ľudí dlhodobo udržiava jednu šírku úchopu, ďalšia úchop mení každým tréningom a ďalšia aj v rámci jedného tréningu. Predpokladom toho je, že keď máte úchop širší, zaťažujete viac vonkajšiu stranu prsných svalov. Ak užší, tak sa zvyšuje stimulácie vnútornej strany. V skutočnosti to však neplatí.

Vedci sa už tiež pokúsili zistiť, ako stimuluje odlišný úchop veľký prsný sval. Zamerali sa na klavikulárnu hlavu a sternálnu hlavu, ktorá tvorí najviac hmoty hrudníka. Využili na to elektromyografiu, ktorou zisťovali elektrickú aktivitu v svaloch. Zistenia boli také, že širší a stredný úchop na rovnej lavičke viac stimuloval sternálnu hlavu veľkého prsného svalu v porovnaní s užším.

Článok pokračuje pod reklamou


To však nevyhnutne neznamená, že vďaka širšiemu a strednému úchopu vaše prsné svaly porastú rýchlejšie. Musíte vedieť, ako ich potrebujete zlepšiť. Ak vám totiž zaostáva horná časť hrudného svalstva, musíte zmeniť aj sklon lavičky.

Vedci pri ďalšej štúdii zistili, že pri negatívnom 18-stupňovom sklone (hlavou dole) nedochádzalo k významným zmenám pri užšom ani širšom úchope ani u jednej hlavy. Omnoho väčšia aktivita klavikulárnej hlavy však nastala, ak bol pri 40-stupňovom pozitívnom sklone (hlavou hore) použitý užší úchop.

Čo to teda v praxi znamená? Pri rozvoji sternálnej hlavy prsného svalstva je lepšie využívať širší až stredný úchop na rovnej lavičke. Pri negatívne naklonenej rozdiel medzi šírkou úchopu nie je výrazný. Pri pozitívne naklonenej však klavikulárnu hlavu aktivuje lepšie užší úchop. Na túto hlavu kladieme dôraz, ak chcem zlepšiť vrchnú časť hrudníka.

Niektorí cvičenci ešte skúšajú jednu alternatívu úchopu. Namiesto tradičného úchopu nadhmatom, pri ktorom palce smerujú k sebe, využívajú podhmat, pri ktorom palce smerujú od seba. Takýto obrátený úchop zvýšil aktivitu svalov v oboch častiach hrudníka pri širokom a strednom úchope, ale len jemne.

Pozri aj: Kinesiológia I. – svaly hrudníka


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist