Športové nápoje boli vytvorené pre vrcholových športovcov, ktorí potrebujú rýchly a pohodlný zdroj energie. Prospešné môžu byť aj pre niektorých mládežníckych športovcov, najmä ak ich čaká vytrvalostná a intenzívna činnosť – dlhý beh, dlhá cyklistika či celodenný turnaj v basketbale.
Ak však ide len o víkendový basketbalový, hokejový či futbalový zápas, o menej intenzívne aktivity, nie sú nevyhnutné. Deti nepotrebujú nápoje plné cukrov, umelých sladidiel, syntetických farbív a iných prídavných látok.
Pravdou je, že im voda dokonale postačí. Voda je vhodnou prvou voľbou na udržovanie hydratácie tela. Treba jej len prijať dostatočné množstvo pred, počas i po športovom výkone.
A čo elektrolyty? Aj mierne vybalansovaná diéta deťom poskytne dostatočné množstvo elektrolytov. Nie je ťažké ich prijať. V športových nápojoch ide najmä o draslík a sodík, ktoré pohodlne dieťa získa aj z jedného banánu a pár slaných krekrov.
Ako matke by vám malo záležať na tom, čo vaše dieťa do seba dá. Väčšina športových nápojoch je pritom plná cukru a umelých látok. Prispievajú k nadváhe, poškodzujú zuby. Vôbec nie sú také zdravé, ako si mnoho ľudí myslí. Najhoršie je, že sa využívajú už pri ľahkých aktivitách.
Nie je dobré piť ani energetické nápoje, ktoré síce môžu zvýšiť výkonnosť, ale za akú cenu? Platí o nich to isté – sú plne cukrov a umelých látok. Bonusom je vysoký obsah kofeínu a často aj guarany, ktoré nie sú v takých množstvách pre deti vhodné.
Pre detí by teda bolo najlepšie, ak by energetické nápoje nepili vôbec. Pokiaľ ide o tie športové, tak len v obmedzenom množstve. Len pri vytrvalostnej aktivite, pri ktorej sa podáva skutočne intenzívny výkon. Oba nápoje sa však dajú nahradiť aj vhodným stravovaním a dostatočným pitným režimom.
Čítať ďalší článok:
Zvýšte intenzitu a spáľte tuky týmto HIIT tréningom Zdieľať na Facebooku