Našťastie, proces chudnutia nie je na teóriu taký zložitý, ako by mohlo zdať. Podstatné je konanie. Ešte pred začatím vašej cesty by ste mali poznať pravidlá, ktoré vám pomôžu k udržateľnému chudnutiu. Nejde o nič zložité, len to musíte dodržiavať:
1. Berte to ako zmenu životného štýlu – nemali by ste diétu držať len krátkodobo, mali by ste robiť zmeny v strave tak, aby sa stali vašou súčasťou aj do budúcnosti. Občas je dobré dopriať si aj nezdravé jedlá a trochu sa prejesť, ale väčšinu času by ste mali dodržovať zdravý životný štýl. Jeho súčasťou je aj pravidelný pohyb a cvičenie. Tiež pomôže, ak sa vo svojom živote zbavíte stresu a budete dbať na kvalitný spánok, ktorý vám dodá energiu i zníži pocity hladu.
2. Cvičte správne – kardiovaskulárnym tréningom spaľujete kalórie a taktiež posilňujete svoje srdce. Venovať by ste sa však mali aj cvičeniu s činkami, ktorým si budete budovať nové svaly, ktoré vám pomôže zrýchliť pokojový metabolizmus. Pri kardiu je zase fajn striedať rôzne druhy a venovať priestor aj vysoko intenzívnemu intervalovému cvičeniu, ktoré je krátke, ale efektívne. Posilňovať by ste mali aspoň 2-3 razy do týždňa, kardiu sa venovať aspoň 3-4 dni v týždni.
3. Dajte si pozor na nekvalitné kalórie – čím menej kalórií prijmete, tým lepšie. Skúste však získavať čo najmenej kalórií z čo najlepších zdrojov. Spracované jedlá sú bohaté na cukor, spôsobujú zápaly a narúšajú hormonálnu odozvu. Výsledkom toho je, že po takýchto jedlách toho zjete viac. Riešením je teda spracované jedlá obmedziť na minimum. Taktiež obmedzte príjem kalorických nápojov.
4. Spriateľte sa s bielkovinami, vlákninou a zdravými tukmi – dominovať vašej strave by mali jedlá bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Taktiež sa netreba strániť zdravým tukom. Bielkoviny, vláknina i tuky majú schopnosť vás nasýtiť na dlhšie. Bielkoviny sú zároveň potrebné pre budovanie a udržiavanie svalovej hmoty. Jesť teda treba najmä mäso, ryby, vajcia, zeleninu, orechy a v miere aj ovocie. Pečivo len celozrnné.
5. Nepanikárite, keď na vás príde kríza – môže na vás doľahnúť ťažšia chvíľa a budete neskutočne hladní. Prípadne, môžete neraziť na stagnáciu a prejaví sa u vás frustrácia. Dôležité v takýchto prípadoch je, aby ste si zachovali chladnú hlavu. Ak ste hladní a jedli ste, možno je to len znak stresu alebo nudy. A to prejedaním sa nevyriešite. Riešte koreň problému. Keď začnete s váhou stagnovať, znamená to, že potrebujete zrýchliť svoj metabolizmus. A k tomu sú najužitočnejšie posilňovanie a vysoko intenzívny intervalový tréning, prípadne ubratie ďalších 100 kalórií zo stravy.
6. Aj spôsob jedenie je dôležitý – aby váš mozog zaregistroval, že ste najedení, musíte sa koncentrovať na to, ako jete. Mali by ste jesť pomaly a nevenovať sa popritom niečomu inému. Napríklad, jedenie pri sledovaní televízie zvyšuje celkový kalorický príjem za deň. Taktiež nie je dobré vynechávať jedlá a venovať sa nárazovým diétam. Snažte sa mať tri hlavné jedlá a k tomu zdravú desiatu a zdravý olovrant.
7. Váženie vám pomôže zachytiť problém – váha sa niekedy preceňuje a inokedy podceňuje. Skutočnosť je taká, že vám dokáže pomôcť zaregistrovať prípadný problém vo vašom životnom štýle. Ak vám váha pri chudnutí stagnuje alebo vám vo fáze udržiavanie ide nahor, tak je čas zamyslieť sa nad tým, čo robíte zle. Vážte sa pokojne aj každý deň. Ak vám zo dňa na deň váha vystrelí hore, nerobte paniku. Sledovať by ste mali dlhší, minimálne niekoľkodňový trend.
Čítať ďalší článok:
Kľúčová živina, ktorej zrejme nemáte dostatok Zdieľať na Facebooku