Výhody eliptického trenažéra
Eliptický manažér prináša oproti iným druhom aeróbneho tréningu niekoľko výhod, vďaka čomu je populárny. Môžu na ňom cvičiť aj ľudia s bolesťami kĺbov, chrbta, s osteoporózou, artritídou či po rôznych zraneniach. Nezaťažuje totiž tak kĺby. Oproti takému behu však veľmi nezaostáva ani pri chudnutí a naberaní kondície. Má vplyv aj na posilnenie svalstva, a ak pri ňom zapojíte aj hornú časť tela, posilníte ním celé telo. Navyše so sebou nesie len malé riziko zranenia.Zoznámte sa s eliptickým trenažérom
Pred začatím tréningu na eliptickom trenažéry by ste sa mali zoznámiť so všetkými jeho funkciami. Základné modely sú ľahšie na pochopenie a svoj účel splnia. Pokročilejšie sú drahšie a obsahujú aj viac funkcií, ktoré môžu hlavne začiatočníčkam spôsobovať komplikácie.Väčšina z nich zahŕňa nastavenie sklonu, odporu a rýchlosti. Takisto si na nich môžete vybrať z predprogramovaných cvičebných rutín. Aj keď ich máte k dispozícii, mali by ste ich začať využívať až po niekoľkých týždňoch cvičenia, keď budete mať zvýšenú kondíciu a vytrvalosť. Bežne dostupnou funkciou je meranie srdcového tepu.
Ako cvičiť?
Manuál už máte naštudovaný, funkcie poznáte. Môžeme ísť cvičiť. Pred tým by ste sa však hlavne v domácom prostredí mali uistiť, že máte okolo seba dostatok voľného miesta. Uistite sa, že trenažér je na stabilnom mieste. Pri nastupovaní sa držte pevných rukovätí a chodidlá umiestnite na šliapadlá tak, aby na nich boli celé. Uchopte pohyblivé rukoväte (môžete cvičiť aj bez toho) a začnite pomalým tempom, ktoré pomaly zvyšujte. Telo pritom udržiavajte vzpriamené, hlavu majte hore a nenakláňajte sa do strán, ani dopredu či dozadu.Frekvencia a dĺžka tréningu
Na začiatku bude závisieť frekvencia a dĺžka tréningu na vašej kondícii. Tie dámy, ktoré s cvičením začínajú, by mali začať pomaly a cvičiť len 10 až 20 minút, dva až tri razy týždenne. Ak máte lepšiu kondíciu, môžete začať s 20 až 30 minútami, tri až štyrikrát týždenne.Po niekoľkých týždňoch treba frekvenciu zvýšiť na päťkrát týždenne, môžete aj šesťkrát. Jeden deň si však nechajte ako oddychový. Dĺžka tréningu tiež postupne môže rásť, no nemali by ste cvičiť viac ako hodinu. S dĺžkami môžete experimentovať, rovnako aj s odporom, sklonom a rýchlosťou.
Zvyšujeme náročnosť
Po niekoľkých týždňoch tréningu v miernom tempe by sa mala náročnosť cvičenia stupňovať. Nejedná sa o neustále predlžovanie cvičenia, ale o zaradenie intervalov. Takýmto spôsobom môžete dokonca cvičiť kratšie, no tréning bude intenzívnejší, náročnejší a prinesie vám nový pokrok.Intervalový tréning funguje a je dokázané, že vplýva aj na lepšiu výdrž. Začiatočníčky môžu začať s 30 sekundami vo vyššej intenzite, ktoré budú nasledovať jedno až dvojminútové obdobia v miernom „odpočinkovom“ tempe. Časom sa môže zvyšovať dĺžka intenzívneho intervalu alebo skracovať dĺžka toho odpočinkového.
Nezabudáme na strečing!
Strečing je dôležitou súčasťou každého tréningu a cvičenie na eliptickom trenažéry nie je žiadnou výnimkou. Pred cvičením by ste sa mali zahriať a ponaťahovať zaťažované svaly, teda hlavne nohy. Po cvičení takisto. Predídete tým možným zraneniami a zaistite lepšiu regeneráciu po fyzickej aktivite.Letný režim, pôvodne z 27.7.2013.
Čítať ďalší článok:
Sacharidové vlny – spaľujte tuky efektívnejšie Zdieľať na Facebooku