InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Ako pristupovať k cvičeniu, ak ste čerstvou mamičkou?

Autorka: Lucka  /   16. októbra 2021
Ako pristupovať k cvičeniu, ak ste čerstvou mamičkou?
Vrátiť sa k cvičeniu po pôrode a s novými materskými povinnosťami by mohla byť poriadna výzva. Chceli by ste cvičiť, ale únava a povinnosti vám to poriadne skomplikujú. Ako sa k tréningom vrátiť bezpečne a správne? Pre magazín Women’s Fitness o tom hovorila špecialistka Sophia Kayová.

Tá odporúča každej žene po pôrode, aby prvé tréningy boli zamerané na precvičenie panvového dna. Začať by ste s nimi mali zľahka asi týždeň po pôrode a pracovať aj na svojom dýchaní. Zakaždým, keď budete kojiť svojho novorodenca, sa snažte urobiť 5 zadržaní na 10 sekúnd pri každom výdychu a potom 10 rýchlych pulzov pri výdychu. Uistite sa pritom, že medzi týmito pokusmi pri výdychoch máte panvové dno kompletne uvoľnené.

Hneď ako dostanete od doktora povolanie po popôrodnej kontrole, môžete opäť zaťaž myslieť na návrat k serióznejšiemu cvičeniu. Spočiatku budete mať na to výrazne obmedzený čas, a tak sa snažte skôr začleňovať do programu jednotlivé cviky, ako sa snažiť absolvovať celý tréning. Urobte si napríklad 10 drepov zakaždým, keď vaše dieťa zaspí.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak ste pred pôrodom chodili pravidelne do posilňovne, tam sa pravdepodobne tak rýchlo nevrátite, hlavne, ak sa o vaše dieťa nebude mať kto postarať. Zamerajte sa preto na cvičenie doma. Kvalitne si môžete zacvičiť len s váhou vlastného tela alebo hocičím, čo máte doma, vrátane fliaš s vodou, konzerv či balíkov plienok.

Pozor si však musíte dať aj na zmenu držania tela. Tehotenstvo a skoré materstvo vám ho môžu narušiť pre zmeny, ktoré prebiehajú počas tehotenstva a všetky tie hodiny strávené nakláňaním nad svojím dieťaťom a jeho kŕmením.

Zamerajte sa preto na pravidelné naťahovanie svalov hrudníka, ramien a krku, ako aj posilňovanie svalov hornej časti chrbta a strednej časti tela, aby ste zostali silné a vzpriamené. Užitočné pri takomto strečingovom cvičení môžu byť aj gumové pásy.

Na záver je ešte dobre si uvedomiť, že nemôžete byť frustrované z toho, že nezvládate pri cvičení podávať také výkony ako v minulosti. Neporovnávajte si ich a tešte sa z každého pokroku v „ére po narodení“. Vaše telo si toho zažilo veľa, dajte mu nejaký čas, aby si vydýchlo. Zvyknite si na nové starosti a slasti, a keď to život dovolí, potom to znova naplno rozbaľte aj v posilňovni.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist