Ako vyzerá cvičenie jogy?
Každé cvičenie jogy sa skladá z niekoľkých fáz. Prvou je úvodne relaxácia, ktorou sa pripravujete na cvičenie a svoju pozornosť sa snažíte sústrediť len na cvičenie. Keď prestanete vnímať vplyvy okolia, prejde sa na rozcvičku, pri ktorej sa telo rozohreje, uvoľní a pripraví na cvičenie jogových cvokov, tzv. asán.Po ich odcvičení dochádza k fázam, ktoré cvičenie pripravujú na koniec. Opäť príde čs pre relaxáciu, no tento raz záverečnú, ktorá z tela odstráni napätie vzniknuté cvičením a pomôže odľahčiť myseľ cvičiaceho. Niekedy sa pred touto relaxáciou využívajú aj dychové cvičenia (napr. meditácia).
Kde cvičiť jogu?
Na začiatok sa možno budete rozhodovať, či sa joge budete venovať doma alebo v štúdiu. V podstate je to jedno, no v začiatkoch by sa hodili navštevovať skupinové cvičenia, pri ktorých nadobudnete cenné skúsenosti a môžete sa oprieť o oporu skúseného oka. Potom už nebude problém presedlať na domáce cvičenie.Ak by ste z nejakého dôvody chceli cvičiť doma od začiatku, môžete si cviky vyberať podľa kníh či cvičebných DVD. V súčasnej dobe nie je problém nájsť dostupné zdroje v písanej a ilustrovanej forme aj na internete, kde napríklad na YouTube môžete nájsť aj mnoho videí.
Keď budete mať jasno, kde začnete cvičiť, je dôležité, aby ste mali miestnosť vyvetranú, aby ste mohli dýchať čerstvý vzduch a mali v sebe lepšie pocity. V ideálnom prípade buďte v mieste, kde vás nikto a nič nebude rušiť a rozptyľovať.
Tipy na začiatok
Nikto by nemal zabúdať na rozcvičku a považovať ju za nepodstatnú. A začiatočníci najlepšie urobia, ak si na začiatku vyberú ľahšie cvičenia formou kombinácie asán určených pre začiatočníkov a dychových, resp. relaxačných cvičení.Joga sa najlepšie cvičí nalačno a je vhodné je primárne zaradiť ráno. Odporúča sa predtým vypiť aspoň pohár vody. Ranné cvičenia sú zamerané na prebudenie mysle a nabudenie tela energiou. Tiež je zvykom cvičiť večer, kedy sa zase telo uvoľňuje a zbavuje napätia. Pred večerným cvičením však nie je dobré jesť. Malo by sa cvičiť aspoň dve hodiny po väčšom jedle.
Po cvičení zase nie je dobré zaradiť hneď sprchu alebo sa najesť. Krv je totiž sústredené v niektorých orgánoch, ktorá sa tak liečia a omladzujú. Sprchou sa z nich krv odvedie do pokožky, kým jedením zase do žalúdka. V týchto prípadoch sa tak znižuje efektívnosť cvičenia.
Netreba zabúdať ani na bezpečnosť. Sústreďte sa na cvičenie a eliminujte vonkajšie vplyvy. Neprekračujte určitý prah bolesti, lebo tým riskujete zranenie. Začínajte pozvoľna, kým si na cvičenie nezvyknete. Potom je dobré cvičiť pravidelne aspoň 20 minút denne.
Letný režim, pôvodne z : 26.10.2013.
Čítať ďalší článok:
Najlepšie zdroje vlákniny Zdieľať na Facebooku