InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Ako cvičiť jogu - základy pre začiatočníčky

Autorka: Lucka  /   14. júla 2018
Ako cvičiť jogu - základy pre začiatočníčky
Pred pár týždňami sme vám predstavili výhody, ktoré so sebou prináša joga. Ak vás ten článok či niečo iné, popohnalo k myšlienke začať sa joge venovať, potom ste na správnej adrese. V tomto článku vám totiž popíšeme základy cvičenia jogy.

Ako vyzerá cvičenie jogy?

Každé cvičenie jogy sa skladá z niekoľkých fáz. Prvou je úvodne relaxácia, ktorou sa pripravujete na cvičenie a svoju pozornosť sa snažíte sústrediť len na cvičenie. Keď prestanete vnímať vplyvy okolia, prejde sa na rozcvičku, pri ktorej sa telo rozohreje, uvoľní a pripraví na cvičenie jogových cvokov, tzv. asán.

Po ich odcvičení dochádza k fázam, ktoré cvičenie pripravujú na koniec. Opäť príde čs pre relaxáciu, no tento raz záverečnú, ktorá z tela odstráni napätie vzniknuté cvičením a pomôže odľahčiť myseľ cvičiaceho. Niekedy sa pred touto relaxáciou využívajú aj dychové cvičenia (napr. meditácia).

Článok pokračuje pod reklamou


Kde cvičiť jogu?

Na začiatok sa možno budete rozhodovať, či sa joge budete venovať doma alebo v štúdiu. V podstate je to jedno, no v začiatkoch by sa hodili navštevovať skupinové cvičenia, pri ktorých nadobudnete cenné skúsenosti a môžete sa oprieť o oporu skúseného oka. Potom už nebude problém presedlať na domáce cvičenie.

Ak by ste z nejakého dôvody chceli cvičiť doma od začiatku, môžete si cviky vyberať podľa kníh či cvičebných DVD. V súčasnej dobe nie je problém nájsť dostupné zdroje v písanej a ilustrovanej forme aj na internete, kde napríklad na YouTube môžete nájsť aj mnoho videí.

Keď budete mať jasno, kde začnete cvičiť, je dôležité, aby ste mali miestnosť vyvetranú, aby ste mohli dýchať čerstvý vzduch a mali v sebe lepšie pocity. V ideálnom prípade buďte v mieste, kde vás nikto a nič nebude rušiť a rozptyľovať.

Tipy na začiatok

Nikto by nemal zabúdať na rozcvičku a považovať ju za nepodstatnú. A začiatočníci najlepšie urobia, ak si na začiatku vyberú ľahšie cvičenia formou kombinácie asán určených pre začiatočníkov a dychových, resp. relaxačných cvičení.

Joga sa najlepšie cvičí nalačno a je vhodné je primárne zaradiť ráno. Odporúča sa predtým vypiť aspoň pohár vody. Ranné cvičenia sú zamerané na prebudenie mysle a nabudenie tela energiou. Tiež je zvykom cvičiť večer, kedy sa zase telo uvoľňuje a zbavuje napätia. Pred večerným cvičením však nie je dobré jesť. Malo by sa cvičiť aspoň dve hodiny po väčšom jedle.

Po cvičení zase nie je dobré zaradiť hneď sprchu alebo sa najesť. Krv je totiž sústredené v niektorých orgánoch, ktorá sa tak liečia a omladzujú. Sprchou sa z nich krv odvedie do pokožky, kým jedením zase do žalúdka. V týchto prípadoch sa tak znižuje efektívnosť cvičenia.

Netreba zabúdať ani na bezpečnosť. Sústreďte sa na cvičenie a eliminujte vonkajšie vplyvy. Neprekračujte určitý prah bolesti, lebo tým riskujete zranenie. Začínajte pozvoľna, kým si na cvičenie nezvyknete. Potom je dobré cvičiť pravidelne aspoň 20 minút denne.

Letný režim, pôvodne z : 26.10.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist