InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Ako si vybrať správny proteín?

31. augusta 2022
Ako si vybrať správny proteín?
Chcete si kúpiť proteínový doplnok, ale neviete, ako na to? Robí vám problém vybrať si ten správny proteín? Ak je vaša odpoveď áno, potom ste na dobrej adrese. SlovakFitness.sk vám pripravil sprievodcu, ako na to.

Bielkoviny sú nevyhnutné živine pre regeneráciu svalov a vďaka ním môže človek pracovať na budovaní sily a väčších svalových objemov. Ich dostatok je časti náročné získať zo stravy, a tak na rad prichádzajú suplementy, ktoré zo sebou prinášajú mnoho výhod. Oriantícia medzi nimi však môže byť pre začiatočníkov problémov.

Ak si chcete vybrať ten správny proteín, nasledujte nasledujúce kroky:

Článok pokračuje pod reklamou


1. STANOVTE SI CIEĽ

Pred samotnou kúpou musíte mať jasno v tom, čo je vašim cieľom. Osoba, ktorá chce naberať na hmotnosti, potrebuje proteín s iným pomerom živín ako osoba, ktorá sa snaží schudnúť. prvé základné rozhodnutie je treba urobiť v otázke, či chcete gainer alebo proteín.

Gainer sa hodí viac do objemovky pre ľudí, ktorí chcú rýchlo pribrať bez ohľadu na kvalitu hmoty alebo pre tých, ktorí majú s priberaním problémy. Určite nie je vhodnou alternatívou pre obdobie rysovania. Obsahuje viac sacharidov.

Proteín sa hodí aj do objemovky aj do rysovania. Jeho dominantným prvom sú bielkoviny a sacharidy sú v obmedzenej koncentrácii. Aj tú sa však dá vyberať. Existujú totiž proteíny s rôznymi pomermi bielkovín. Čím väčší je ich percentuálny podiel, tým viac sa hodí do obdobia chudnutia alebo pre osoby, ktoré ľahko priberajú.

# Pozri aj: Aký je rozdiel medzi proteínom a gainerom?

2. KONCENTRÁT, IZOLÁT ALEBO KAZEÍN

Pri proteínoch sa môžete stretnúť s ich rozdelením na koncentrát, izolát a kazeín. Začneme tým posledným. Rovnako ako srvátkový proteín je tiež založený na mliečnej bielkovine. Hodí sa však skôr pred spaním, pretože ide o bielkoviny, ktoré sa vstrebávajú pomaly. Nehodí sa ráno, ani pred a po cvičení.

Koncentrát a izolát sa hodia ráno, pred cvičením i po cvičení. Ide o podobné proteíny, no koncentrát sa hodí aj do obdobia medzi jedlami, pretože sa bielkoviny uvoľňujú o čosi pozvoľnejšie. Izolát je najlepšou voľbou v období po cvičení, pretože sa vstrebáva takmer okamžite.

# Pozri aj: Rozdiel medzi proteínovým koncentrátom a izolátom

3. RENOMÉ PRODUKTU/SPOLOČNOSTI

Mnohokrát sa stane, že vás okúzli cena niektorého z výrobkov. práve vo väčšine takýchto prípadov si však treba overiť výrobcu. Pokiaľ s nakupovaním suplementov nemáte veľké skúsenosti, mali by ste si overiť každého. Ľahkým testom je zistiť si, ako dlho je na trhu firma alebo daný produkt. Ak je to viac ako niekoľko rokov, potom je zrejme produkt dobrý. určite sú cenné aj pozitívne názory od ľudí, ktorí ho už predtým skúšali. Novinkám sa zvyknite vyhnúť. Prostredníctvom recenzií zákazníkov sa dozviete mnoho, aj či je produkt chutný alebo dobre rozpustný.

# Pozri aj: Seriál „Stojí táto značka za to?“

4. MENEJ JE NIEKEDY VIAC

Mnoho produkty sa chvália rôznymi ingredienciami, ale často nie sú pre vás až také potrebné. Dokonca sa stáva, že výrobca na obal napíše, že produkt obsahuje látku, ktorá je však v produkte obsiahnutá v minimálnom a neefektívnom množstve. Časom sa naučíte posudzovať zloženie produktov, ale spočiatku sa riaďte tým, že menej je niekedy viac. Ak produkt obsahuje veľa ingrediencií a mnohé z nich neviete ani prečítať, zvoľte niečo jednoduchšie. Nenaleťte ani na veľké vyhlásenie firiem o neskutočných svalových prírastkoch. Je to len forma marketingu, na ktorú sa chytia najmä neskúsení cvičenci. V sfére proteínov tiež platí, že nie všetko drahé je kvalitné.

Pri výbere suplementov by vám mohli byť nápomocné aj naše recenzie.

Letný režim, pôvodne z 01.10.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist