Bleskovky

Viac ako 70 % ľudí, ktorí uspejú pri chudnutí, robia toto

15. marca 2021

Chudnutie je ťažšie, ako sa môže zdať. Nie je len o tom, aby ste menej jedli a viac cvičili. Udržať si vybojovanú váhu je ešte ťažšie – asi 80 % ľudí, ktorí úspešne schudli, znova priberú. Ak by ste však chceli uspieť, možno vám pomôže nedávna vedecká štúdia.

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity analyzovali výsledky asi 40 výskumov zameraných na chudnutie z obdobia 10 rokov a všimli si, že viac ako 70 % ľudí, ktorí využívali technológie na monitorovanie svojich výsledkov, svoju snahu zakončili úspechom.

Najčastejšie im pritom pomáhalo zaznamenávanie na webovej stránke (66 %), následne zaznamenávanie v nejakej aplikácii (33 %), na elektrických váhach (12 %), v textových správach (12 %) a v náramkoch (11 %).

Častejšie sledovanie svojich pokrokov sa teda spája s úspechom v chudnutí a väčším pomocníkom sú digitálne technológie, ako staromódny papier. Aj u nich však z dlhodobého pohľadu úspešnosť klesla – kým do roku bola na úrovni 84 %, tí, čo si výsledky zaznamenávali viac ako rok, boli úspešní pri 47 % prípadoch. Vedci si to vysvetľujú tým, že záujem o tieto technológie mohol poklesnúť alebo sa už po takom dlhom čase chudlo v pomalšom tempe pri podobnom záujme.