Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Bleskovky 18. 08. 2021

Zdravá strava môže predchádzať osteoartritíde kolien

Osteoartritída je celkom bežným progresívnym ochorením, ktoré je charakterizované bolesťou kĺbov, ich stuhnutosťou a funkčnými obmedzeniami. Vedci sa pozreli, ako jej nábeh ovplyvňuje strava.

Už predošlé štúdie ukázali, že sladené nápoje môžu jej rozvoju priať, kým vláknina a vitamín D vás pred ňou pomáhajú chrániť. Keďže neprijímame živiny izolovane, vedci sa pozreli aj na druhy diét, ktoré môžu byť prínosné. Z nich vyšla veľmi dobre stredomorská diéta, pokiaľ išlo o tlmenie bolesti.

Čo však v prípade zníženia rizika rozvoja osteoartritídy kolien?

Vedci v novej štúdii využili údaje z predošlej štúdie zahŕňajúcej 4796 subjektov. Následne vyberali takých ľudí, ktorí nemali toto ochorenie rozvinuté. Kritéria splnilo 2842 ľudí, ktorých sledovali šesť rokov. Na začiatku a priebežne vypĺňali dotazníky o svojej strave sledovali sa aj fyzická aktivita, BMI a denný príjem energie.

Výskumníci zistili, že účastníci, ktorí si osvojili západnú diétu (bohatá na spracované jedlá a cukor) mali zvýšené riziko rozvoja osteoartritídy kolena. Naopak, tí, ktorí mali zdravšie zvyky v strave (viac zeleniny, strukovín, ovocia, rýb, celozrnných produktov), mali riziko znížené. Výsledky autorov neprekvapili.

Najnovšie bleskovky:
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Najnovšie články:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Sme aj na Instagrame
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist