Bleskovky

Nové štúdie: Rastlinná strava znižuje riziko problémov so srdcom

11. augusta 2021

Dve nedávne štúdie sa pozreli na to, ako sa vyvíja kardiovaskulárne zdravie u ľudí, ktorí vo svojej strave konzumujú viac pokrmov rastlinného pôvodu. Obe poukázali na prínos takejto diéty.

Štúdia Minnesotskej univerzity skúmala takmer 5000 osôb, ktoré boli na začiatku výskumu vo veku 18 až 30 rokov a nemali žiadne srdcovocievne problémy. Sledovala ich 32 rokov. Na konci štúdie si rozvinulo srdcovocievne problémy necelých 300 ľudí.

Na základe ďalšej analýzy sa zistilo, že osoby, ktoré mali väčší podiel rastlinnej stravy, bola o 52 % nižšia pravdepodobnosť rozvoja problémov oproti tým, v ktorých strave boli rastlinné jedlá zastúpené najmenej.

Druhá štúdia Torontskej univerzity sa zamerala na ženy a zistila, že ženy po menopauze mali znížené riziko srdcovocievnych ochorení, čím viac sa ich diéta sústredila k rastlinným zdrojom. Výskum trval od roku 1993 do roku 2017.