Bleskovky

Omega-3 mastné kyseliny môžu niekomu napáchať viac škody ako úžitku

10. mája 2021

Často sa odporúča užívať omega-3 mastné kyseliny vo forme doplnku, pretože môžu znížiť krvný tlak, brániť tvorbe povlaku na stenách ciev a znižovať pravdepodobnosť infarktu či mŕtvice. Pre určitých ľudí by však nemuseli byť také prospešné a dokonca by im mohli uškodiť.

Výskum talianskych vedcov, ktorý bol zverejnený koncom apríla v odbornom žurnále European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy, ukazuje, že doplnky výživy s obsahom omega-3 mastných kyselín by mohli u ľudí so zvýšenou hladinou triglyceridov v plazme zvyšovať riziko atriálnej fibrilácie.

Atriálna fibrilácia je hlavným rizikovým faktorom cievnej mozgovej príhody a prejavuje sa formou nepravidelného alebo zrýchleného srdcového tepu. Preto je najvhodnejšie užívania doplnku výživy konzultovať s doktorom, najmä, ak máte nejaké pochybnosti alebo viete, že patríte k tejto skupine ľudí.