Bleskovky

Pijete veľa kávy? Nová štúdia prišla na vážny vedľajší účinok

28. júla 2021

Káva má niekoľko prínosov pre naše zdravie. Skupina vedcov z Austrálie však prišla na to, že čím viac kávy pijete, tým menší objem mozgu máte.

Vo výskume zverejnenom v žurnále Nutritional Neuroscience sa analyzovali dáta od 400 000 subjektov vo veku od 37 do 73 rokov, ktorým boli skenované mozgy magnetickou rezonanciou.

Táto objavená spojitosť vplýva na urýchlenie starnutia, pretože bola menšia aj biela hmota, ktorá je zahrnutá do myslenia, motorických funkcií a rovnováhy.

Vedci zistili aj to, že ľudia, ktorí pili káva bez kofeínu alebo žiadnu kávu, mali štatisticky vyššie riziko rozvoja demencie. Platilo to však aj o tých, ktorí pili veľké množstvo kávy.

Špecificky, ľudia konzumujúci šesť šálok kávy denne mali o 53 % vyššie riziko demencie v porovnaní s tými, ktorí konzumovali len jednu až dve šálky kávy denne.