Bleskovky

Znížte si úzkosť z karantény a posilnite imunitu týmito jedlami

08. apríla 2020

Doktorka Uma Naidoo z Harvardovej zdravotnej univerzity zostavila zoznam jedál, ktoré vám v čase pandémie koronavírusu pomôžu posilniť imunitu a znížiť pocity úzkosti. O aké jedlá ide?

1) Citrusové ovocie a červená paprika, ktoré sú bohaté na vitamín C.

2) Korenia do polievok, šalátov a iných pokrmov: zázvor, cesnak, kurkuma, kapsaicín.

3) Jedlá bohaté na zinok, ako sú ustrice, lastúrniky, kešu, pečienky, hovädzina a žĺtka. Zinok má potenciálne antivirálne vlastnosti.

4) Jedlá bohaté na horčík, ktorý posilňuje imunitu a upokojuje myseľ. Príkladom sú strukoviny, orechy, semená, listová zelenina a celozrnné produkty.

5) Mastné ryby, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie znižujú pocity úzkosti u ľudí.

6) Jedlá s obsahom probiotík, ako sú kefír, čalamáda či kyslá kapusta.

7) Jedlá s obsahom antioxidantov, ktoré podporujú váš imunitný systém (najmä rôzne druhy ovocia, ako sú jablká, slivky, bobuľovité druhy).