Bleskovky

Existuje spojenie medzi veľkosťou stehien a krvným tlakom?

17. apríla 2020

Štúdia zverejnená v žurnále Endokrinné spojenia skúmala vzťah medzi obvodom stehien a krvným tlakom v čínskej populácii s priemerným vekom 50 rokov.

Výskumníci zistili, že ľudia s nadváhou alebo obezitou, ktorí mali väčší obvod stehien, mali aj nižší krvný tlak. Ten je pritom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie významným dôvodom predčasných úmrtí na celom svete.

Štúdia skúmala 9520 ľudí vo veku nad 40 rokov, pričom mužov bolo 3095 a žien 6425. Účastníci vypĺňali dotazníky, výskumníci merali ich stehná a testovali ich krvný tlak.

Zaujímavé bolo, že u jedincov, ktorí mali normálnu váhu, priame spojenie medzi väčším obvodom stehien a nižším, prípadne nižším, krvným tlakom nenašli.

Vedci uznali, že v ich štúdii boli určité limity. Napríklad, neskúmali podrobnú štruktúru stehien – aký podiel tvorila svalovina a aký tuky. Vzorka pritom bola zo skupiny starších Číňanov, takže mladšie subjekty alebo iné etnickej skupiny by mohli viesť k iným záverom.

V budúcnosti chcú v skúmaní tohto spojenia ešte pokračovať.