Bleskovky

Cvičenie môže spomaliť alebo odvrátiť poruchy zraku

06. júla 2020

Nová štúdia Školy medicíny z Univerzity vo Virginii naznačuje, že cvičenie by mohlo spomaliť alebo úplne odvrátiť stratu zraku. Vo všeobecnosti znižuje riziká porúch so zrakom, ktoré môžu byť aj následkom iných ochorení, vrátane cukrovky.

Výskumníci na experimente s myšami zistili, že už len mierna fyzická aktivita dokázala znížiť nadmerný rast krvných ciev v oku, ktorých rast je spojený s degeneratívnym poškodením zraku, až o 45 percent. Pri overovacom teste došlo k 32% zníženiu.

Vedci zároveň zistili, že neexistuje priama úmera medzi objemom tréningu a mierou pozitívneho vplyvu cvičenia. Stačí teda už mierna aktivita.

Doktor Bradley Gelfand pre Science Daily poznamenal, že aj u ľudí je možné pozorovať skutočnosť, že u ľudí, ktorí necvičia v dostatočnej miere, sú poruchy zraku pravdepodobnejšie.

Vedci by túto prácu radi rozšírili ďalej, hoci predpokladajú, že štúdia by bola pri starších ľudských subjektoch (riziková skupina s početnou makulárnou degeneráciou) výzvou. Hlavným dôvodom je, že by nemuseli byť schopní vydržať cvičebný režim.