Bleskovky

Cvičenie v tehotenstve prospeje matke i dieťaťu, tvrdí nová štúdia

20. júla 2020

Nová štúdia výskumníkov zo Štátnej univerzity v Ohiu zistila, že aj cvičenie v miernej intenzite počas tehotenstva zvyšuje obsah špecifickej látky v materskom mlieku, ktorá redukuje celoživotné riziká rozvoja vážnych ochorení u dieťaťa.

Vedci podľa žurnálu Prírodný metabolizmus študovali myši narodené pasívnym matkám a kŕmili ich mliekom od matiek, ktoré boli počas tehotenstva aktívne. Zistili, že zdravotné benefity od aktívnych matiek sa preniesli aj do detí pasívnych matiek, čím dokázali, že sa dajú prenášať materským mliekom a jednoducho sa len nededia geneticky.

Následne sledovali aktivitu asi 150 žien, ktoré boli tehotné alebo mali po pôrode. Zistili, že tie ženy, ktoré denne urobili viac krokov, mali v mlieku väčšie množstvo látky známej ako 3SL, ktorá je zodpovedná za znižovanie rizík cukrovky, obezity a srdcovocievnych ochorení u potomkov.

„Aj každodenná prechádzka stačí na to, aby ste čerpali tieto výhody,“ poznamenala profesorka Kristin Stanfordová. „Cvičenie je tiež skvelé pre vaše celkové zdravie počas a po tehotenstve, takže čokoľvek môžete robiť, aby ste sa hýbali, bude prospešné pre vás i pre vaše dieťa.“