Bleskovky

Pandémia neprospieva psychickému zdraviu

07. septembra 2020

Najnovšie dáta vydané americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb ukazujú, že počas pandémie nového koronavírusu významne vzrástli prípady mentálnych problémov. Týkajú sa pritom aj ľudí, ktorí predtým podobné problémy nemali.

V Spojených štátoch amerických sa duševne trápi až 40 percent dospelých ľudí, ktorí v niektorých prípadoch môžu siahnuť po alkohole alebo iných drogách. Experti tvrdia, že je to následkom pretrvávajúceho stresu a neistoty.

Na základe dotazníka, ktorý sa realizoval v júni, vyplynulo, že symptómami podráždenia a depresie trpí 31 % respondentov. 26 % trpí poruchou zo stresu, 13 % začalo alebo zvýšilo užívanie látok a dokonca až 11 % pomyslelo na samovraždu.

Odborníci odporúčajú, aby sa ľudia počas pandémie nezabúdali pravidelne spájať s blízkymi a priateľmi, zamerali sa na zdravé zvyky, cvičenie, kvalitný spánok a zdravé jedenie. Ak musíte pracovať z domu, treba si vytvoriť pracovný čas a dodržiavať ho. Netreba zabúdať ani na pravidelné prestávky.