Bleskovky

Časté umývanie jej škodí: Ako si chrániť pokožku na rukách?

30. marca 2020

Jedným z mimoriadne dôležitých opatrení, ktorým znižujete riziko prenosu nového koronavírusu i samotnej nákazy, je dôkladné umývanie rúk a ich dezinfekcia. Ak to dodržujete, možno ste si už všimli, že vám pokožka na rukách začala praskať a objavili sa náznaky pálenie, svrbenia či bolesti.

Pokožka je citlivá a časté umývanie jej neprospieva. V tomto období však nemôžete túto hygienickú procedúru obmedzovať! Ako si teda ochrániť pokožku inými spôsobmi?

1. Pre umývanie rúk využívajte čo najšetrnejšie mydlá a dezinfekčné prostriedky. Obmedzte produkty s vysokým obsahom alkoholu.

2. Na ruky si preventívne nanášajte (hydratačný) krém aj v prípade, ak ešte žiadne problémy nepociťujete – minimálne pred spaním. Keď už sa symptómy prejavia, natierajte si ruky po každom umývaní. Ak sa problém zhorší alebo neutíchne, budete musieť využiť špeciálne mastičky.

3. Pred kúpeľom alebo sprchou si na ruky naneste olej, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu – vodu bude odpudzovať. Ak máte ešte z leta opaľovací olej, hodí sa perfektne.

4. Pri domácich prácach (ako sú umývanie riadov, vytieranie podlahy, čistenie kúpeľne) obmedzte kontakt rúk s chemickými prípravkami – používajte rukavice.