Bleskovky

Rúška sa spájajú so suchými očami. Ako tomu zabrániť?

14. septembra 2020

Nosenie rúška je veľmi dôležité pre minimalizovanie rizika šírenia nového koronavírusu. Niektorým ľuďom však nie je pohodlné a okrem ťažšieho dýchania, podráždenia tváre či zahmlievaniu okuliarov môže viesť ak vysušovaniu očí. Svojou štúdiou to potvrdili americkí výskumníci z Univerzity v Utahu.

Vysušovanie očí spôsobuje prúdenie vydýchnutého vzduchu, ktorý sa von môže „prerážať“ aj cez medzeru, ktoré sa vytvára medzi po stranách nosa medzi ním a rúškom. Prúdenie zasahuje aj oči, čím ich vysušuje. Otázkou teda je, ako tomu predísť. Vedci zistili, že odpoveďou nie je ani prilepenie rúška k tvári páskou. To totiž obmedzuje v pohybe spodné viečko, čo tiež prispieva k vysušovaniu očí.

Hlavným riešením je nosiť rúško, ktoré vám perfektne sedí na tvári. Musí mať nosový mostík, ktorým môžete povrch rúška čo najviac priblížiť k pokožke v po stranách nosa. Ak to nepomôže, do daného priestoru môžete vo vnútri rúška pridať výplň z vaty alebo papierových vreckoviek. V tomto prípade teda ide o vhodné zabránenie prúdenia vzduchu smerom k očiam.

Na zníženie prejavov suchého oka následne pomôže aplikovanie očných kvapiek, pričom tie založené na olejovej forme sú efektívnejšie. Pred spaním si tiež cez oči môžete dať na niekoľko minút uterák namočený do teplej body – pomôže to stimulovať činnosť Meibomovych žliaz. Ak je váš problém vážnejší, pomôcť môžu aj priliehajúce okuliare.