Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu skúmali údaje o viac ako 15 000 dospelých ľuďoch vo veku 18 až 95 rokov, ktorí boli sledovaní 10 až 30 rokov. V predošlých štúdiách sa u nich zaznamenávali BMI, hladina cukru, krvný tlak či hladina cholesterolu. Dve zo štúdií tiež u starších ľudí merali kognitívne schopnosti každý jeden až dva roky.
Doktorka Kristine Yaffeová a jej tím ich dôkladne analyzovali a zistili, že ľudia, ktorí mali obezitu, vysoký krvný tlak alebo vysokú hladinu cukru v skorej dospelosti, v strednom veku či neskoršom veku života, mali vyššiu pravdepodobnosť kognitívnych porúch v neskorších fázach života. Najväčšie prepojenie pritom našli v kategórii dvadsiatnikov a tridsiatnikov.
„Výsledky sú jasné a naznačujú, že v skorá dospelosť by mohla byť kritickým obdobím pre vzťah medzi týmito zdravotnými problémami a kognitívnymi schopnosťami v neskoršom živote, “ poznamenala Yaffeová pre healthline. „Je možné, že liečením a úpravami týchto problémov v skorej mladosti by sme mohli predísť alebo zredukovať problémy s myslením v neskoršom živote.“
Najnovšie bleskovky:
- Kešu má významný vplyv na srdce
- Je lepšie si čistiť zuby pred alebo po raňajkách?
- Ktorá veková skupina je najnáchylnejšia na obezitu?
- Konzumácia hot-dogu vám môže skrátiť život o 36 minút
- Zdravá strava môže predchádzať osteoartritíde kolien
- Cvičenie by mohlo podporiť rast slovnej zásoby u detí
- Nové štúdie: Rastlinná strava znižuje riziko problémov so srdcom
- Koľko hodín spánku potrebujete, aby ste si skutočne oddýchli?
- Viac bleskoviek »