Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Bleskovky 31. 03. 2021

Buďte zdraví v 20. a 30. rokoch života, v starobe by ste mohli lepšie myslieť

Obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi u mladých dospelých ľudí sa podľa novej štúdie môžu spájať s väčším úpadkom v myslení a pamäti v neskoršom živote. Na upevnenie týchto záverov je však potrebné nadviazať na túto štúdiu ďalšou prácou.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu skúmali údaje o viac ako 15 000 dospelých ľuďoch vo veku 18 až 95 rokov, ktorí boli sledovaní 10 až 30 rokov. V predošlých štúdiách sa u nich zaznamenávali BMI, hladina cukru, krvný tlak či hladina cholesterolu. Dve zo štúdií tiež u starších ľudí merali kognitívne schopnosti každý jeden až dva roky.

Doktorka Kristine Yaffeová a jej tím ich dôkladne analyzovali a zistili, že ľudia, ktorí mali obezitu, vysoký krvný tlak alebo vysokú hladinu cukru v skorej dospelosti, v strednom veku či neskoršom veku života, mali vyššiu pravdepodobnosť kognitívnych porúch v neskorších fázach života. Najväčšie prepojenie pritom našli v kategórii dvadsiatnikov a tridsiatnikov.

„Výsledky sú jasné a naznačujú, že v skorá dospelosť by mohla byť kritickým obdobím pre vzťah medzi týmito zdravotnými problémami a kognitívnymi schopnosťami v neskoršom živote, “ poznamenala Yaffeová pre healthline. „Je možné, že liečením a úpravami týchto problémov v skorej mladosti by sme mohli predísť alebo zredukovať problémy s myslením v neskoršom živote.“

Najnovšie bleskovky:
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Najnovšie články:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist