Vedci využili vo svojom experimente myši, u ktorých cvičene spomalilo rast rakovinových buniek. Zistili, že fyzická aktivita zmenila metabolizmus cytoxických T-lymfocytov imunitného systému, ktoré zlepšili svoju schopnosť útočiť na rakovinové bunky.
Myši rozdelili dvoch skupín – jedna bola pasívna, druhá pravidelne cvičila na rolovacom koliesku. Ukázalo sa, že trénujúce myši mali pomalší rast rakoviny a nižšiu úmrtnosť.
Vedci sa následne zamerali na cytoxické T-lymfocyty a myšiam v oboch skupinách strekli protilátky, aby ich zničili. To odstránilo pozitívny efekt, ktorí zažívali trénované subjekty, čo podľa vedcov ukázalo dôležitosť cytoxických T-lymfocytov pri potláčaní rakoviny u fyzicky aktívnych jedincov. Dokázali to aj tým, že ich vložili do netrénovaných myší a potom sa aj u nich rakovina spomalila.
S týmto záverom prešli k ľudským subjektom, ktorými boli trénovaní, zdraví muži. Tým odobrali krvné vzorky po 30 minútach intenzívneho bicyklovania a spozorovali rovnaké zmeny, ako boli pozorované u trénovaných myší.
Najnovšie bleskovky:
- Kešu má významný vplyv na srdce
- Je lepšie si čistiť zuby pred alebo po raňajkách?
- Ktorá veková skupina je najnáchylnejšia na obezitu?
- Konzumácia hot-dogu vám môže skrátiť život o 36 minút
- Zdravá strava môže predchádzať osteoartritíde kolien
- Cvičenie by mohlo podporiť rast slovnej zásoby u detí
- Nové štúdie: Rastlinná strava znižuje riziko problémov so srdcom
- Koľko hodín spánku potrebujete, aby ste si skutočne oddýchli?
- Viac bleskoviek »