Bleskovky

Ako by mohlo cvičenie spomaľovať rast rakovinových buniek?

30. októbra 2020

Ľudia s rakovinou, ktorí pravidelne cvičia, majú lepšie vyhliadky ako pasívni pacienti. Výskumníci zo švédskeho Karolínskeho Inštitútu teraz pravdepodobne našli vysvetlenie, prečo tomu tak je.

Vedci využili vo svojom experimente myši, u ktorých cvičene spomalilo rast rakovinových buniek. Zistili, že fyzická aktivita zmenila metabolizmus cytoxických T-lymfocytov imunitného systému, ktoré zlepšili svoju schopnosť útočiť na rakovinové bunky.

Myši rozdelili dvoch skupín – jedna bola pasívna, druhá pravidelne cvičila na rolovacom koliesku. Ukázalo sa, že trénujúce myši mali pomalší rast rakoviny a nižšiu úmrtnosť.

Vedci sa následne zamerali na cytoxické T-lymfocyty a myšiam v oboch skupinách strekli protilátky, aby ich zničili. To odstránilo pozitívny efekt, ktorí zažívali trénované subjekty, čo podľa vedcov ukázalo dôležitosť cytoxických T-lymfocytov pri potláčaní rakoviny u fyzicky aktívnych jedincov. Dokázali to aj tým, že ich vložili do netrénovaných myší a potom sa aj u nich rakovina spomalila.

S týmto záverom prešli k ľudským subjektom, ktorými boli trénovaní, zdraví muži. Tým odobrali krvné vzorky po 30 minútach intenzívneho bicyklovania a spozorovali rovnaké zmeny, ako boli pozorované u trénovaných myší.