COVID-19 môže byť vo vzduchu infekčný 3 hodiny, na kartónovom obale najviac 24 hodín, na skle, plaste alebo kove dokonca aj 3 dni. Čo však oblečenie?
Momentálne nie sú známe konkrétne časy pre textílie, ale niektorí odborníci, medzi ktorých patrí aj austrálska virologička Sacha Stelzer-Braidová, predpokladajú, že to bude podobné, ako v prípade poréznych povrchoch, ako je aj papier, čiže zhruba deň.
Ľuďom, ktorí si chcú byť istí, že si doma vírus nebudú udržovať, Stelzer-Braidová odporúča hodiť oblečenie do pračky a nastaviť tepotu vody na minimálne 60 stupňov Celzia. Už aj nedávna americká štúdia ukázala, že vírus neprežije teplotu vyššiu, ako je 56 stupňov Celzia.
Aktuálnou témou sú aj bavlnené rúška na tvár. Tie sa môžu opakovane používať, ale po každom nosení ich musíte buď: oprať na vysokej teplote (ideálne 90 stupňov), dôkladne vyžehliť alebo ponoriť do vriacej mydlovej vody. Pre väčšiu istotu môžete tieto riešenia kombinovať.
A nezabúdajte si po manipulácii s oblečením alebo rúškom dôkladne umyť ruky skôr, ako sa chytíte niečo iného, vrátane dvierok na práčke či žehličky.
Najnovšie bleskovky:
- Kešu má významný vplyv na srdce
- Je lepšie si čistiť zuby pred alebo po raňajkách?
- Ktorá veková skupina je najnáchylnejšia na obezitu?
- Konzumácia hot-dogu vám môže skrátiť život o 36 minút
- Zdravá strava môže predchádzať osteoartritíde kolien
- Cvičenie by mohlo podporiť rast slovnej zásoby u detí
- Nové štúdie: Rastlinná strava znižuje riziko problémov so srdcom
- Koľko hodín spánku potrebujete, aby ste si skutočne oddýchli?
- Viac bleskoviek »