Bleskovky

Koronavírus na oblečení. Ako ho eliminovať?

01. apríla 2020

Nový typ koronavírusu sa šíri aj dotykom rúk s infikovaným povrchom a ich následným kontaktom s tvárou v oblasti úst a nosa. Dokáže prežiť niekoľko hodín či dní na rôznych povrchoch, a tak je pochopiteľná otázka, ako sa do dotýka oblečenia.

COVID-19 môže byť vo vzduchu infekčný 3 hodiny, na kartónovom obale najviac 24 hodín, na skle, plaste alebo kove dokonca aj 3 dni. Čo však oblečenie?

Momentálne nie sú známe konkrétne časy pre textílie, ale niektorí odborníci, medzi ktorých patrí aj austrálska virologička Sacha Stelzer-Braidová, predpokladajú, že to bude podobné, ako v prípade poréznych povrchoch, ako je aj papier, čiže zhruba deň.

Ľuďom, ktorí si chcú byť istí, že si doma vírus nebudú udržovať, Stelzer-Braidová odporúča hodiť oblečenie do pračky a nastaviť tepotu vody na minimálne 60 stupňov Celzia. Už aj nedávna americká štúdia ukázala, že vírus neprežije teplotu vyššiu, ako je 56 stupňov Celzia.

Aktuálnou témou sú aj bavlnené rúška na tvár. Tie sa môžu opakovane používať, ale po každom nosení ich musíte buď: oprať na vysokej teplote (ideálne 90 stupňov), dôkladne vyžehliť alebo ponoriť do vriacej mydlovej vody. Pre väčšiu istotu môžete tieto riešenia kombinovať.

A nezabúdajte si po manipulácii s oblečením alebo rúškom dôkladne umyť ruky skôr, ako sa chytíte niečo iného, vrátane dvierok na práčke či žehličky.