InstagramFacebookYoutube
Bleskovky

Meditačné cvičenie by mohlo znížiť riziká demencie

17. mája 2021

Odhaduje sa, že do roku 2050 bude až 152 miliónov ľudí na celom svete žiť s Alzheimerovou chorobou. K dnešnému dňu neexistujú lieky, ktoré by ju dokázali liečiť. Existujú však cielené zmeny v životnom štýle, ktoré by riziko jej vzniku mohli znížiť.

Aj teraz vedci z Univerzity Thomasa Jefferssona vo Philadlephii zverejnili v Žurnále Alzheimerovej choroby výsledky štúdie, ktoré naznačujú, že praktizovanie meditácie a život s duševnej rovnováhe by mohli znížiť viacero rizikových faktorov rozvoja tejto choroby.

Venovanie sa duševným cvičeniam môžu redukovať zápaly či kardiovaskulárne choroby, ktoré patria medzi rizikové faktory. Tiež však zlepšujú duševné blaho jedinca. Ľudia, ktorí ho majú vyššie, majú o 2,4-krát menšie riziko Alzheimerovej choroby ako tí s nízkym skóre. Aj manažment stresu znižuje riziká.

Prínosná v tomto smere sa pritom javí už krátka, 12- minútová meditácia Kirtan Kriya, u ktorej sa verí, že znižuje prejavy depresie, úzkosti a funguje aj ako prevencia demencie. Už aj skoršia štúdia zistila, že po ôsmich týždňoch každodenného praktizovania tejto meditácie možno pozorovať zlepšenie prekrvenia mozgových centier, ktoré zodpovedajú za našu pamäť, logické myslenie či reč.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Najnovšie bleskovky:

Najnovšie články

6 nápojov, ktoré vám posilnia imunitu a znížia riziko choroby

6 nápojov, ktoré vám posilnia imunitu a znížia riziko choroby

Tréning kulturistu (60. časť) – Nick Walker a tréning nôh

Tréning kulturistu (60. časť) – Nick Walker a tréning nôh

Koľko kalórií spálite, keď prejdete 10 000 krokov?

Koľko kalórií spálite, keď prejdete 10 000 krokov?

Ako málo bielkovín môžete jesť a stále budovať svaly?

Ako málo bielkovín môžete jesť a stále budovať svaly?

Ďalšie články

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist